Rusko vyzvalo Spojené štáty, aby sa nevydávali cestou ďalšej eskalácie na Ukrajine v reakcii na americké vyhlásenie, že lety dronov v medzinárodnom vzdušnom priestore nad Čiernym morom budú pokračovať.
Agentúra Reuters s odvolaním sa na ruský Interfax informovala, že USA dnes takto varoval námestník ruského ministerstva zahraničia Sergej Rjabkov. USA sa podľa neho v podstate "priamo zúčastňujú konfliktu na Ukrajine" a Washington s dronmi núti Moskvu k odvetným krokom.
Rjabkov výzvou odkazuje na incident z minulého týždňa, keď sa jedna zo dvojice ruských stíhačiek Su-27 zrazila nad Čiernym morom s americkým prieskumným bezpilotným lietadlom MQ-9 Reaper. Dron bol po kolízii s poškodenou vrtuľou navedený operátormi do mora.
Americká armáda dva dni potom zverejnila video z kamery dronu, ktorá incident zachytila. Ruská strana zrážku najprv popierala. Neskôr však ruské ministerstvo obrany uviedlo, že ruskí stíhači zabránili dronu preniknúť do "oblasti dočasného režimu využitia vzdušného priestoru", zriadenej práve kvôli "špeciálnej vojenskej operácii", ako Rusko nazýva svoju vojnu proti Ukrajine, a minister obrany Sergej Šojgu navrhol pilotov na štátne vyznamenania.
Podľa medzinárodného práva hranice teritoriálnych či výsostných vôd siahajú 12 námorných míľ (asi 22,2 kilometra) od brehu. Neexistujú medzinárodné normy, ktoré by krajine v čase konfliktu umožňovali jednostranne vyhlásiť nejakú oblasť za svoj výlučný vzdušný priestor či námornú zónu nad rámec uznávaných hraníc. Táto otázka je však predmetom sporov, upozorňujú noviny The Washington Post.
Americký minister obrany Lloyd Austin minulý týždeň uviedol, že USA budú "lietať tam, kde im to medzinárodné právo dovolí". "Tento nebezpečný incident je súčasťou série agresívneho a riskantného konania v medzinárodnom vzdušnom priestore. Je povinnosťou Ruska, aby prevádzkovalo svoje vojenské lietadlá bezpečne a profesionálne," povedal minister deň po incidente.