Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes v reakcii na medzinárodnú kritiku zmeny zákona o vysťahovaní osadníkov z časti Západného brehu Jordánu spresnil, že jeho vláda neplánuje v týchto oblastiach, ktoré sa nachádzajú na severe Západného brehu Jordánu, stavať nové osady. Informovala o tom agentúra Reuters.
Vyjadrenie prichádza deň po tom, ako izraelský parlament umožnil návrat židovských osadníkov do štyroch osád vysídlených v roku 2005. Krok izraelskej vlády odsúdila palestínska samospráva, Európska únia aj Spojené štáty. V utorok si izraelského veľvyslanca v USA výnimočne predvolala tamojšia námestníčka ministerstva zahraničia.
Zmenu zákona o osadách schválil v noci na utorok izraelský parlament. V ňom majú väčšinu vládne strany, medzi ktorými sú aj strany krajne pravicové a ultraortodoxné. Netanjahuova vláda a predovšetkým niektorí jej ministri osady na okupovanom území podporujú a hovoria o ich rozširovaní. Osady Ganim, Kadim, Homeš a Sanur, ktorých opätovné osídlenie parlament umožnil, boli vypratané pred 18 rokmi na základe zákona presadeného vládou vtedajšieho premiéra Ariela Šarona. Súčasný návrat osadníkov je podmienený súhlasom armády.
Izraelského veľvyslanca v Spojených štátoch Mikea Herzoga si v utorok výnimočne predvolala tamojšia námestníčka ministra zahraničia Wendy Shermanová, ktorá podľa svojho hovorcu " vyjadrila obavy týkajúce sa legislatívy schválenej izraelským Knesetom, ktorá zvrátila dôležité časti zákona z roku 2005 o stiahnutí (osadníkov), vrátane zákazu zakladania osád na severe Západného brehu". Podľa niektorých amerických predstaviteľov vyhlásenie neodráža ostrosť, s ktorou USA zákon kritizovali, píše denník Haarec.
"Hlasovanie Knesetu konečne zrušilo diskriminačný zákon, ktorý Židom zakazoval žiť v oblastiach severného Samaria, ktoré je súčasťou ich historickej vlasti," stojí vo vyhlásení Netanjahuovho úradu, ktorý použil biblické označenie pre časť územia Západného brehu. Údajne tiež dodáva, že vláda nemá v úmysle v daných oblastiach zakladať nové osady.
Americká diplomacia tiež označila rozhodnutie izraelského parlamentu o návrate do osád za "provokatívne a kontraproduktívne", ak má byť obnovený pokoj v Izraeli a na Západnom brehu Jordánu pred nadchádzajúcimi židovskými, moslimskými a kresťanskými sviatkami. Zákon odsúdila tiež palestínska samospráva a Brusel, ktorý vyzval na zmiernenie napätia.
Od vojny v roku 1967 Izrael na palestínskom území na Západnom brehu Jordánu vystaval približne 140 židovských osád. V poslednom čase v tomto regióne zosilneli strety medzi židovskými osadníkmi a Palestínčanmi, napríklad v obci Huvára. Februárový útok tamojších židovských osadníkov na Palestínčanov a ich domy označil jeden z izraelských armádnych činiteľov za pogrom. Útok nasledoval po tom, čo palestínsky radikál zastrelil dvoch izraelských mladíkov.