Britský premiér Rishi Sunak za posledné tri roky z príjmov vyše 4,7 milióna libier na daniach zaplatil vyše milióna libier. Vyplýva to z údajov o jeho daňovom priznaní, ktoré zverejnil so značným oneskorením; prvýkrát sľuboval, že tak urobí už v lete minulého roka. Opozícia premiéra viní, že si pre zverejnenie úmyselne vybral dobu, keď sa mediálna pozornosť sústredí na vyšetrovanie expremiéra Borisa Johnsona.
Sunak je jedným z najbohatších členov britskej Dolnej snemovne, čo je skutočnosť, ktorú opakovane využívala opozícia pri kritike jeho politiky. Na otázku, či dokáže pochopiť, aké to pre ľudí je, keď si nemôžu dovoliť vykurovať svoje domovy, odpovedal Sunak: "Myslím, že ľudí zaujíma, čo pre nich robím. "Boj s rastúcimi životnými nákladmi označil Sunak za svoju prioritu. Urobil tak pri ceste na sever Walesu, kde sa má dnes stretnúť s waleským premiérom Markom Drakefordom.
Premiér prvýkrát sľúbil, že údaje zo svojho daňového priznania zverejní, pri svojej neúspešnej kampani o post na čele Konzervatívnej strany v lete minulého roka. Vo vnútrostraníckej voľbe ho vtedy porazila Liz Trussová, on sa stal premiérom až vlani v októbri po jej rezignácii. Opoziční Liberálni demokrati Sunaka obvinili, že pre zverejnenie svojho priznania si úmyselne vybral obdobie, keď sa mediálna pozornosť sústredí na politické vyšetrovanie expremiéra a Sunakovho spolustraníka Borisa Johnsona. Sunak uviedol, že je rád, že mohol svoje priznanie zverejniť "v záujme transparentnosti".
Pred vstupom do politiky pracoval Sunak ako analytik investičnej banky Goldman Sachs a v spoločnosti The Children‘s Investment Fund Management, ktorá spravuje hedgeové fondy. Sunak uviedol, že jeho súčasné investície sú uložené v takzvanom slepom zverenskom fonde. Tohto riešenia využívajú často ľudia, ktorí zo svojich investícií chcú ťažiť aj po vstupe do politiky, ale zároveň sa chcú vyhnúť konfliktu záujmov. Podľa pravidiel fondu by totiž nemali vedieť, do čoho sú ich peniaze investované.
Zverejňovanie daňového priznania premiérov nemá v Británii dlhú tradíciu, hoci niektorí zo Sunakových predchodcov tak urobili, píše BBC. Boli to napríklad konzervativec David Cameron v roku 2016 v reakcii na škandál takzvaných Panamských dokumentov alebo Theresa Mayová v tom istom roku. Svoje daňové priznania naopak s verejnosťou nezdieľali ani Johnson, ani Trussová.