Vlaková, autobusová a letecká doprava po celom Nemecku sa dnes kvôli štyridsaťdvahodinovému štrajku za vyššie mzdy prakticky zastavila. Milióny ľudí tak majú na začiatku nového týždňa problémy s tým, ako sa dostať do práce. Štrajk zvolaný odborovým zväzom Verdi a odborovým zväzom pre pracovníkov na železnici a v doprave EVG je podľa médií najväčším štrajkom v Nemecku za posledné desaťročia a ďalšou z radu protestných akcií, ktoré zasiahli popredné európske ekonomiky. Štrajk sa dotýka aj cestujúcich v Česku.
Vlaky Českých dráh ČD pre medzinárodnú diaľkovú dopravu stoja v Detve. Regionálne spoje potom jazdia až do Dolných Žľabov, čo je posledná zastávka pred nemeckými hranicami. Podľa tlačového oddelenia ČD sa na českej strane hraníc nepotýkajú s komplikáciami. "Keďže sme o štrajku informovali dlho dopredu, rovnako aj nemecká strana, nie sú komplikácie napríklad s hromadením ľudí v Detve," uviedli ČD.
Hovorkyňa pražského letiska Klára Divíšková dnes potvrdila ČTK skoršie informácie o zrušení 25 letov na Letisku Václava Havla v Prahe v čase štrajku. Problémy na letisku podľa nej nie sú. „Samozrejme, stále platí odporúčanie, aby si cestujúci strážili na webovej stránke, ideálne toho dopravcu, informácie o svojom lete,“ dodala.
Štrajk zasiahol takmer všetky letiská, lety prerušili aj dve najväčšie nemecké letiská, a to v Mníchove a vo Frankfurte nad Mohanom. Nemecká železničná spoločnosť Deutsche Bahn (DB) zrušila diaľkovú železničnú dopravu a veľkú časť regionálnych a prímestských železničných spojení.
Štrajk sa však dotýka aj vodných ciest a prístavov a diaľničnej spoločnosti, zatvorené pre chýbajúcu obsluhu môžu byť aj cestné a diaľničné tunely. V siedmich spolkových krajinách štrajkujú aj zamestnanci verejnej dopravy. Za protestmi sú hlavne dopady vysokej inflácie, najmä vyšších cien potravín a energií, ktoré znižujú životnú úroveň obyvateľov, uviedla agentúra Reuters.
Podľa asociácie letísk ADV sa štrajk v letectve dotkne 380-tisíc cestujúcich. Z veľkých letísk sa neštrajkuje len na letisku v hlavnom meste Berlín, pretože sa však štrajkuje na takmer všetkých ostatných letiskách, boli zrušené takmer všetky vnútroštátne lety.
Zväz Verdi rokuje v mene zhruba 2,5 milióna zamestnancov vo verejnom sektore, vrátane zamestnancov vo verejnej doprave a na letiskách. EVG zastupuje zhruba 230-tisíc zamestnancov DB a autobusových spoločností. Zväz Verdi požaduje zvýšenie platov o 10,5 percenta, najmenej však o 500 eur mesačne. Zväz EVG chce zvýšiť mzdy o 12 percent, pričom minimálny nárast mesačnej mzdy má predstavovať 650 eur.
Šéf odborového zväzu Verdi Frank Werneke uviedol, že pre milióny zamestnancov je štrajk otázkou prežitia v podmienkach vysokej inflácie. Šéf EVG Martin Burkert vyhlásil, že zamestnávatelia zatiaľ nepredložili žiadnu prijateľnú ponuku. Varoval pred ďalšími výstražnými štrajkami, ktoré sa môžu uskutočniť aj v období veľkonočných sviatkov.
Železničná spoločnosť Deutsche Bank v nedeľu uviedla, že štrajk je "úplne prehnaný, neopodstatnený a zbytočný". Zamestnávatelia varujú, že vyššie mzdy pracovníkov v doprave spôsobia zdraženie cestovného a zvýšenie daní, aby sa rozdiel vyrovnal.
Spotrebiteľské ceny v Nemecku vo februári vzrástli medziročne o 9,3 percenta. Vysoká inflácia pretrváva, hoci sa ju Európska centrálna banka snaží spomaliť sériou zvýšenia úrokových sadzieb.