Niektoré americké sankcie proti Iránu podľa Medzinárodného súdneho dvora porušujú medzinárodné právo a Teherán má nárok na odškodnenie. Jeho výšku určí súd so sídlom v Haagu neskôr, uviedla dnes agentúra Reuters. Súd konštatoval, že Washington zmrazením iránskych aktív porušil bilaterálnu dohodu o priateľstve a ekonomických vzťahoch z roku 1955. Pre Irán je to ale len čiastočné víťazstvo; ICJ uviedol, že nemôže Spojeným štátom nariadiť, aby uvoľnili zmrazené aktíva iránskej centrálnej banky za 1,75 miliardy dolárov, ako si Irán nárokoval.
Spojené štáty z predmetnej zmluvy o priateľstve odstúpili v roku 2018. Súd v Haagu však dnes uviedol, že dohoda bola stále v platnosti, keď administratíva bývalého prezidenta Donalda Trumpa sankcie v auguste 2018 zaviedla. Na zmrazené financie iránskej centrálnej banky podľa Reuters ICJ svojou jurisdikciou nedosiahne, keďže banka nie je komerčnou inštitúciou a teda nie je chránená zmluvou o priateľstve a ekonomických vzťahoch.
Irán ohľadom sankcií podal sťažnosť na ICJ v roku 2016. Zmrazených 1,75 miliardy dolárov nariadil americký najvyšší súd vyplatiť pozostalým po obetiach teroristických útokov, konkrétne napríklad po bombovom útoku v Libanone z roku 1983 a ďalším útokom zrejme spojeným s Teheránom. Peniaze sú zatiaľ aj s úrokmi na účte v americkej Citibank v New Yorku, uviedla agentúra AP.
Rozhodnutie sudcovIa ICJ dnes vydali po hlasovaní, v ktorom zaneho zdvihlo ruku desať sudcov, proti bolo päť.
Medzinárodný súdny dvor sídli v Haagskom Paláci mieru v Holandsku a je jedným zo šiestich hlavných orgánov OSN. Jeho hlavnou úlohou je riešiť spory medzi štátmi a podávať posudky k právnym otázkam na žiadosť oprávnených orgánov. Súd sa zaoberá napríklad početnými územnými spormi, v posledných rokoch tiež otázkami genocídy.