Päťdesiatštyri členských štátov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe spustilo takzvaný moskovský mechanizmus, ktorý umožní vyšetrovať činy súvisiace s ruskou inváziou na Ukrajinu, najmä agresiu voči civilistom a deťom. Oznámili to dnes ministerstvá zahraničia Francúzska či Rakúska.
Štáty OBSE chcú vytvoriť expertnú misiu, ktorá by preverila možné vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti spáchané Ruskom na Ukrajine. Mechanizmus na zriadenie takejto misie spúšťa 45 z 57 členských štátov OBSE.
Podľa agentúry APA je cieľom mechanizmu prešetriť obvinenia zo závažného porušovania ľudských práv v súvislosti s núteným presídľovaním ukrajinských detí z okupovaných území Ukrajiny a ich deportáciami do Ruska.
"Zdá sa, že Rusko vo svojej neoimperialistickej túžbe po moci nepozná hranice: od barbarských vojnových zločinov ako v Buči, nehanebného jadrového rinčania zbraňami a cynického používania hladu a energetiky ako zbrane až po odpudivé zavliekanie najzraniteľnejších členov ukrajinskej spoločnosti, detí," tvrdí. Napísal na twitteri rakúsky minister zahraničia Alexander Schallenberg.
"(Ruský prezident Vladimir) Putin vedie neprijateľnú útočnú vojnu odporujúcu medzinárodnému právu. Dopúšťajú sa hrozných zločinov," povedal Schallenberg.
Francúzske ministerstvo zahraničia uviedlo, že krajiny OBSE ku kroku pristúpili "kvôli mimoriadne závažnému dopadu ruskej agresie voči Ukrajine na ukrajinské civilné obyvateľstvo a zvlášť na deti".
Moskovský mechanizmus vytvorila v roku 1991 predchodkyňa OBSE, čo je Konferencia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (KBSE). Mechanizmus umožňuje vysielať expertné misie, ktoré majú podporovať účastnícke štáty pri riešení určitých problémov.