Irán a Saudská Arábia sa dohodli, že obnovia bilaterálne návštevy a lety medzi oboma krajinami. Začnú tiež pripravovať znovuotvorenie veľvyslanectva. Vyplýva to z vyhlásenia, ktoré dnes podpísali ministri zahraničných vecí oboch krajín v Pekingu. V marci sa Teherán a Rijád dohodli na obnove diplomatických vzťahov, ktoré prerušili v roku 2016. Sprostredkovateľom rokovaní bola práve Čína. Dnešné oficiálne stretnutie najvyšších iránskych a saudskoarabských diplomatov bolo prvé po viac ako siedmich rokoch, informovala agentúra Reuters.
Iránska štátna televízia dnes odvysielala krátky záznam zo stretnutia, kde je vidieť, ako sa saudskoarabský minister zahraničia Fajsal bin Farhán Saúd zdravia so svojím iránskym náprotivkom Hosejnom Amírabdolláhjánom.
"Irán a Saudská Arábia opätovne otvoria svoje diplomatické zastúpenia v dvojmesačnom období, ako to stanovila dohoda sprostredkovaná Čínou v marci," píše sa v spoločnom vyhlásení podpísanom dnes oboma krajinami v Pekingu. "Obe krajiny sa tiež dohodli na obnove letov a bilaterálnych návštevách oficiálnych delegácií i delegácií súkromného sektora," dodáva sa vo vyhlásení, ktoré hovorí tiež o tom, že obe krajiny uľahčia vydávanie víz občanom k návštevám.
Diplomatické vzťahy šiitský Irán a sunnitská Saudská Arábia prerušili v januári 2016, keď iránski demonštranti napadli saudskoarabské veľvyslanectvo v Teheráne v reakcii na popravu šiitského duchovného v Saudskej Arábii. Dojednanie dohody o obnove vzťahov medzi tradičnými blízkovýchodnými rivalmi bolo pre Čínu veľkým diplomatickým úspechom.
Zlepšenie vzťahov medzi Saudskou Arábiou a Iránom by podľa agentúr mohlo mať pozitívny vplyv na bezpečnosť na Blízkom východe, najmä v Jemene, ale aj v Sýrii alebo Libanone, kde tieto krajiny podporujú súperiace strany konfliktu.