Talianska vláda schválila plán na boj s čoraz väčším nedostatkom vody. Kabinet premiérky Giorgii Meloniovej vo štvrtok večer rozhodol o zriadení pozície splnomocnenca, ktorý bude koordinovať opatrenia proti suchu a uvádzať do praxe plán šetrenia vodou. Má tiež napomôcť budovaniu potrebnej infraštruktúry, napríklad v podobe odsoľovacích zariadení, informovali dnes tlačové agentúry.
Medzi schválenými opatreniami je zvýšenie využiteľného objemu vody v priehradách či stavba väčšieho počtu nádrží na dažďovú vodu na poľnohospodárske využitie. Zvýšiť sa má tiež opätovné využívanie vyčistených odpadových vôd alebo výstavba ďalších odsoľovacích zariadení.
Na základe vládneho dekrétu má vzniknúť kontrolný orgán, ktorý vykoná inventúru doterajších opatrení spojených so suchom a na rôznych inštitucionálnych úrovniach bude mať za úlohu prepojiť príslušné orgány. Osobitný komisár pre sucho bude potom tieto opatrenia uvádzať do praxe.
V Taliansku sa pozície osobitných komisárov často zriaďujú v mimoriadnych situáciách, napríklad v čase pandémie covidu-19.
Problém predstavuje v Taliansku najmä zastaraná vodovodná sieť, ktorá v súčasnosti vykazuje straty vody až 50 percent, v roku 2008 pritom straty boli asi 40-percentné. "Je to plytvanie, ktoré si už nemôžeme dovoliť. Taliansko trpí cyklickým problémom so suchom už asi 20 rokov a žiadna vláda sa zatiaľ neodhodlala ho rázne riešiť. My to urobíme tým, že zjednodušujeme postupy pri niektorých štrukturálnych prácach, ktoré sú bezprostredne dôležité, "citovala Meloniovú agentúra APA.
Minister životného prostredia a energetickej bezpečnosti Gilberto Pichetto Fratin v marci uviedol, že vláda sa chystá vyčleniť na boj so suchom 7,8 miliardy eur.
Vlani v lete postihli Taliansko mimoriadne suchá, ktoré okrem iného spôsobili veľké škody v poľnohospodárstve. Hlavne na severe krajiny v povodí najväčšej talianskej rieky Pád bolo sucho najhoršie za 70 rokov. Úrady sa museli uchýliť k opatreniam na úsporu vody vo veľkých talianskych mestách a vyhláseniu stavu núdze v niektorých regiónoch.
Aj tohtoročná zima bola neobvykle chudobná na zrážky, v Alpách spadla menej ako polovica obvyklého množstva snehu. Panujú preto obavy, že tento rok bude z hľadiska sucha ešte horší ako ten predchádzajúci.