Napätie vo vzťahoch s Pekingom sa za súčasnej taiwanskej vlády vystupňovalo, ostrov si tak v budúcnosti bude musieť vybrať medzi mierom a vojnou. Podľa agentúry Reuters to dnes vyhlásil taiwanský exprezident Ma Jing-ťiou, keď sa vrátil zo svojej dvanásťdňovej návštevy pevninskej Číny. Vládnuca taiwanská Demokratická pokroková strana prezidentky Cchaj Jing-wen cestu kritizovala.
"Naša administratíva naďalej vedie Taiwan do nebezpečenstva. Budúcnosť je voľbou medzi mierom a vojnou," vyhlásil Ma. Exprezident je prvým bývalým alebo súčasným vodcom Taiwanu, ktorý navštívil pevninskú Čínu od roku 1949, keď sa od nej ostrov oddelil.
Ma vládol na Taiwane od roku 2008 do roku 2016 a so svojou národnou stranou (Kuomintangom) presadzoval politiku spolupráce s Pekingom. Naopak Cchaj je vnímaná ako sila odmietajúca zbližovanie s pevninskou Čínou.
Maova návšteva prichádza v čase zvýšeného napätia vo vzťahoch s Čínou, ktoré tento týždeň vyvolalo stretnutie Cchaj s predsedom americkej Snemovne reprezentantov Kevinom McCarthym v Kalifornii. Peking naň reagoval uvalením sankcií na vybrané americké organizácie a taiwanských predstaviteľov.
Peking v súčasnosti stupňuje svoj politický a vojenský tlak, aby prinútil demokratickú taiwanskú vládu k prijatiu čínskej zvrchovanosti. Cchaj a jej vláda to odmietajú a tvrdia, že o suverenite môžu rozhodovať len obyvatelia ostrova.
Demokratická pokroková strana Maovu návštevu kritizovala. Podľa exprezidenta ale cesta dokázala, že Taiwan a Čína sa môžu angažovať na základe zásady, že obe krajiny sú súčasťou jednej Číny, aj keď každá z nich môže mať vlastný výklad tohto pojmu.
Taiwan by mohol s Čínou zdieľať "spoločný politický základ", čo by bolo v najlepšom záujme taiwanského ľudu, uviedol Ma. Podľa DPP sa ale exprezident stal "komplicom" politiky jednej Číny a nevyužil príležitosť brániť suverenitu Taiwanu.
Čína považuje Taiwan za svoju provinciu a vyzýva ostatné krajiny sveta, aby nerokovali s taiwanskými predstaviteľmi, a nebudili tak zdanlivo, že uznávajú samostatnosť ostrova. Taiwan ako samostatný štát uznáva len 13 krajín, väčšinou malých štátov v Karibiku, Latinskej Amerike a Tichomorí. Európska únia aj Spojené štáty, ako väčšina sveta, rešpektujú politiku jednej Číny.