Francúzsko a Čína odmietajú ozbrojené útoky proti jadrovým zariadeniam a chcú predísť pretekom v zbrojení. Krajiny to dnes uviedli v spoločnom vyhlásení svojich prezidentov Emmanuela Macrona a Si Ťin-pchinga. Bez vymenovania Ruska apelujú na rešpektovanie medzinárodných humanitárnych dohovorov a chcú napnúť všetky sily na obnovu mieru na Ukrajine. Deväťstranový dokument o 51 bodoch detailne pojednáva aj o spoločných francúzsko-čínskych plánoch a záujmoch v priemysle, vzdelávaní, ochrane životného prostredia alebo kultúre. Paríž dokument zverejnila na záver Macronovej trojdňovej návštevy Číny.
"Obe strany podporujú všetky snahy o obnovenie mieru na Ukrajine na základe medzinárodného práva a cieľov a zásad Charty OSN," uvádzajú diplomati vo vyhlásení, v ktorom tiež zdôrazňujú svoju úlohu stálych členov Bezpečnostnej rady OSN. Oba štáty tiež podporujú Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu v jej úsilí o zabezpečenie bezpečnosti ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárne. Vyzývajú na "zabezpečenie bezpečného, rýchleho a neobmedzeného prístupu humanitárnej pomoci v súlade s medzinárodnými záväzkami," obavy majú najmä o osud žien a detí.
"Francúzsko a Čína sa zaviazali zabezpečiť spravodlivé a nediskriminačné konkurenčné prostredie pre podniky, najmä v oblasti kozmetiky, poľnohospodárskych a potravinárskych produktov, riadenia letovej prevádzky, financií (bankovníctvo, poisťovníctvo, správa majetku), zdravotníctva (zdravotnícke vybavenie, vakcíny), energetiky," Píše sa vo vyhlásení. Obe strany privítali kontrakty o francúzsko-čínskej spolupráci v leteckom priemysle uzavreté za Macronovej návštevy.
Novú spoluprácu možno podľa dokumentu očakávať aj v prípade vývozu bravčového mäsa alebo detského mlieka. Paríž a Peking chcú spoločne bojovať proti potravinovej kríze, zachovať stabilitu trhov a "vyhnúť sa neodôvodneným obmedzeniam vývozu".
Krajina sa hlási aj k svojim ekologickým záväzkom a dosiahnutiu uhlíkovej neutrality do roku 2050 v prípade Francúzska a do roku 2060 v prípade Číny. Chcú spolupracovať na ochrane morí a lesných ekosystémov alebo v boji proti mikroplastom.
Osem bodov vyhlásenia sa venuje spolupráci v kultúre, vede a vzdelávaní. Budúci rok by mal byť "rokom francúzsko-čínskeho kultúrneho turizmu", zámok vo Versailles pripravuje spoločný projekt s pekingským Zakázaným mestom. Čínski reštaurátori sa podľa dokumentu podieľajú na obnove vyhorenej parížskej katedrály Notre-Dame.
Prezidenti sa zhodli, že sa na najvyššej úrovni stretnú ešte do konca roka. Čína sa tento rok v júni zúčastní na summite o novej globálnej finančnej dohode v Paríži, Francúzsko sľúbilo účasť na treťom fóre k medzinárodnému projektu nového Hodvábneho chodníka.
Francúzsky prezident Macron dnes zakončil trojdňovú návštevu Číny, na ktorej sa stretol s najvyššími štátnymi predstaviteľmi, so študentmi aj čínskymi investormi. Počas časti cesty ho najmä kvôli rokovaniam o mieri na Ukrajine sprevádzala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.