„Boje okolo Bachmutu boli veľmi nákladné, ale aj nevyhnutné. Ukrajinský generálny štáb videl, že ruské vojská v meste môžu zastaviť a prinútiť použiť množstvo zdrojov bez toho, aby Ukrajina musela do Bachmutu premiestňovať svoje obrnené jednotky,“ hodnotí už pol roka prebiehajúce boje v tomto východoukrajinskom meste americký generál.
Obrnené jednotky podľa neho obrancovia budú potrebovať, až začnú vlastnú protiofenzívu. O tej očakáva, že prebehne na veľmi úzkom úseku frontu na pozemnom koridore medzi Krymom a Ruskom.
„Krym je rozhodujúce územie. Môžete zabiť každého ruského vojaka v okruhu dvesto kilometrov okolo Bachmutu, ale strategickú situáciu to nezmení. Pokiaľ dôjde k oslobodeniu Krymu, zmení sa všetko. Protiofenzíva sa teda zamerajú na oslobodenie Krymu. A zvyšok Donbasu, myslím, príde na rad neskôr,“ hovorí v rozhovore.
Na otázku, s čím bude musieť Ukrajina pred začatím protiútoku počítať, Hodges odpovedá, že Ukrajinci veľmi dobre chápu, čo tak rozsiahla operácia obnáša a nepochybuje, že by si na jej vykonanie vyberú vhodné podmienky.
„Rusi nie sú hlúpi. Vedia, že k tomu niekde dôjde, takže sa budú snažiť byť nejakým spôsobom aktívni. Samozrejme, vynakladajú veľké úsilie na budovanie zákopov a bariér, ale myslím si, že Ukrajinci si vyberú správny čas a miesto s priaznivým počasím a stavom ciest, aby priviezli ďalšie ďalekonosné zbrane. To im umožní urobiť Krym zraniteľným. Cielením na veliteľské stanovištia a muničné sklady je možné zasiahnuť veľký počet vojakov,“ uvádza.
Pomoc je nevyhnutná
Podľa Hodgesa v poslednej dobe médiá hojne špekulujú o tom, že Západ je z už dlhšie ako rok trvajúcej podpory Ukrajiny vyčerpaný. S tvrdením však nesúhlasí. Väčšina štátov si vraj uvedomuje, že pomoc Ukrajincom je nevyhnutná.
„Myslím, že väčšina štátov, vrátane USA, Nemecka, Veľkej Británie a Francúzska, si uvedomuje, aké je to dôležité. A my to tak máme, chceme, aby Ukrajina uspela a zvíťazila. Som toho názoru, že sami Rusi prechádzajú bodom zlomu. Ich logistický systém – neustále sa stretávame so správami s dôkazmi o problémoch so zásobovaním ruskej armády a s tým zúfalým svárom medzi rôznymi vodcami na ruskej strane,“ hovorí a dodáva, že prelomenie desiatky kilometrov ruskej obrany by mohlo mať psychologický efekt na ruské vojská aj na Kremeľ.
Významná dodávka
„Možnosť významného výsledku je veľmi reálna. Sankcie fungujú. Ruské obyvateľstvo nechce, nepodporuje tieto nepriateľské akcie. Nemôžu to však povedať otvorene. Ale nikto sa nehrnie do ruskej armády, aby šiel do vojny. Rozhodne sa toho nechcú zúčastniť,“ vysvetľuje.
K prelomeniu ruskej obrany by podľa Hodgesa mohla významne prispieť dodávka pozemných bômb malého priemeru GLSDB. Tieto „križujúce strely“ majú dosah 150 kilometrov.
„Znamená to, že v tomto dosahu sa teraz ocitne viac ruských veliteľských stanovísk, delostreleckých skladov a dopravných sietí. A tak je možné vďaka presnosti skutočne oslabiť ruskú prevahu v počte pechoty a delostrelectva tým, že zasiahnu veliteľstvo, muničné sklady a sťaží im pohyb,“ uvádza a dopĺňa, že podľa jeho názoru pôjde o operáciu, na vykonanie ktorej Ukrajincov čaká v niekoľkých nasledujúcich mesiacoch.