Maďarská vláda sa rozhodla stiahnuť svojich zástupcov a odísť z Ruskom kontrolovanej Medzinárodnej investičnej banky, na ktorej troch vysokopostavených predstaviteľov o deň skôr uvalili Spojené štáty sankcie. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na maďarské ministerstvo hospodárstva.
Medzinárodná investičná banka je finančná inštitúcia, ktorej ústredie sa v roku 2019 premiestnilo z Moskvy do Budapešti. Akcionárom Medzinárodnej investičnej banky bola tiež Česká republika a ďalšie krajiny niekdajšieho východného bloku, avšak vtedajší prezident Miloš Zeman pred rokom podpísal výpoveď dohody o vzniku banky. Odišlo tiež Poľsko a Slovensko, zatiaľ čo Rumunsko by tak malo urobiť v júni, píše Reuters.
Maďarsko malo na konci januára v Medzinárodnej investičnej banke zhruba 25-percentný podiel, čo bol podľa internetových stránok banky druhý najväčší podiel po Rusku s jeho viac ako 45 percentami.
Webové stránky vg.hu s odvolaním sa na svoje zdroje oboznámené so situáciou o niečo skôr uviedli, že maďarská vláda dospela k záveru, že účasť v banke už nemá zmysel, a rozhodla sa svojich zástupcov stiahnuť. Server neuvádza konkrétne mená, podľa Reuters bol jedným zo zástupcov v Medzinárodnej investičnej banke maďarský minister pre hospodársky rozvoj Márton Nagy, ktorý zasadal v rade guvernérov.
Nové americké postihy mieria na troch súčasných alebo bývalých vysokopostavených predstaviteľov banky - dvoch Rusov a jedného Maďara. Americký veľvyslanec v Budapešti David Pressman v stredu uviedol, že Spojené štáty si robia starosti kvôli tomu, že súčasná maďarská vláda stále s nadšením pestuje vzťahy s Ruskom. Pressman tiež uviedol, že maďarský kabinet odmietol znepokojenie Američanov v súvislosti s bankou, ktorú označil za "nepriehľadnú kremeľskú platformu".
Maďarsko sa pod vedením premiéra Viktora Orbána ako jediná krajina Únie správa ústretovo voči Rusku napriek jeho invázii na Ukrajinu. Blízke vzťahy s Moskvou udržuje najmä v energetike. Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó v utorok v Moskve dohodol predĺženie zmluvy o nákupe väčšieho množstva ruského plynu, ako stanovuje dlhodobý kontrakt. Rokoval tam tiež o rozšírení jadrovej elektrárne Paks, ktoré má na starosti ruský Rosatom.