Švajčiarsko robí všetko možné pre skutočné zavádzanie sankcií proti Rusku. Trvá ale na zákaze reexportu vojenského materiálu švajčiarskeho pôvodu na Ukrajinu. Povedal to dnes v Berlíne švajčiarsky prezident Alain Berset na tlačovej konferencii po rokovaní s nemeckým kancelárom Olafom Scholzem.
Švajčiarsko sa síce pripojilo k mnohým unijným sankciám proti Moskve, ale čelí kritike za to, že neumožňuje tretím krajinám vyvážať švajčiarske zbrane a muníciu na Ukrajinu. Švajčiarske zákony o neutralite znamenajú, že vláda nemôže v konfliktoch vojensky podporovať žiadnu zo strán, pripomenul dnes Berset. "Nemôžete žiadať, aby sme porušovali svoje vlastné zákony," cituje ho agentúra DPA.
Podľa švajčiarskeho prezidenta je však potrebné zvažovať, "ako tu máme, musíme alebo môžeme ďalej postupovať". Tieto diskusie sa podľa neho vedú aj vo Švajčiarsku. "Je dôležité, aby sme dodržiavali pravidlá a upravili ich, pokiaľ by to bolo potrebné," povedal Berset.
Švajčiarsko vyžaduje pri vývoze svojich zbraní uistenie, že materiál nebude ďalej odovzdaný stranám vojnových konfliktov. Práve Nemecko by ale Ukrajine chcelo poskytnúť švajčiarsku muníciu do protileteckých systémov Gepard zo svojich zásob. Vláda v Berne doteraz odmietala poskytnúť Berlínu výnimku a rovnako reagovala na podobné žiadosti Dánska a Španielska. Vo švajčiarskom parlamente stroskotali tiež doterajšie snahy zmeniť príslušný zákon.
Berset dnes ubezpečil, že Švajčiarsko čo najpriamejšie odsudzuje ruskú vojnu proti Ukrajine, že sa výrazne zapája do humanitárnej pomoci Ukrajine a robí všetko možné pre vážne napĺňanie sankcií proti Rusku. "Prevzali sme sankcie (EÚ) a samozrejme to berieme úplne vážne a robíme skrátka všetko, čo môžeme, aby sme ich naozaj uplatňovali," povedal Berset podľa agentúry Reuters.
Nemecko Ukrajine poskytlo 34 gepardov, ale len 60-tisíc nábojov, čo nie je dostatočné. Nemecký zbrojársky koncern Rheinmetall preto v dolnosaskom Unterlüsse stavia novú linku na výrobu tejto munície, ale Ukrajina ju má dostať až v lete.