Francúzi vo svojom boji proti reforme dôchodkov a prezidentovi Emmanuelovi Macronovi používajú nečakané zbrane - hrnce a naberačky. Macrona na jeho cestách do regiónov tento týždeň čakali davy vyzbrojené kuchynským náčiním, ktoré sa snažili o čo najhlasnejšie vyjadrenie nesúhlasu so zvýšením veku odchodu do dôchodku aj s postojom prezidenta, ktorý chce "ísť ďalej".
Tradícia "koncertov kastrolov" existuje vo Francúzsku už od 19. storočia. Hrnce v rukách demonštrantov si vyslúžili aj komentár ministra vnútra Géralda Darmanina. "Kastroly nie sú zakázané," uviedol dnes Darmanin vo vysielaní stanice France Info.
Policajti vo štvrtok pri Macronovej návšteve v obci Ganges niektorým demonštrantom zabavili riad. Podľa Darmanina tak ale strážnici mylne interpretovali zákaz prenosných zvukových zariadení, ako sú napríklad amplióny. Prezidentove cesty do regiónov podľa ministra svedčia o jeho odvahe, ďalšie ho čakajú tento týždeň.
Nápad s hrncami cez uplynulý víkend začala šíriť asociácia Attac. Odporcov reformy vyzvala, aby s ich pomocou narúšali Macronov pondelkový prejav, ideálne pred budovami radníc vo svojom okolí. Asociácia tiež prináša mapu demonštrácií po celom Francúzsku.
Cieľom je "znemožniť prezidentovi v pokoji predniesť prejav, ukázať mu, že je sám a že mobilizácia pokračuje," povedala BFM TV hovorkyňa združenia Attac Youlie Yamamotová.
Macronova popularita je rok po víťazstve vo voľbách na najnižšej úrovni od roku 2017. Kladný názor na prezidenta má 26 percent Francúzov, ukázal prieskum pre stanicu RTL. Silnú podporu 70 percent má naďalej u ľudí, ktorí ho pred rokom volili.
Nepopulárna reforma, proti ktorej ľudia vo Francúzsku mesiace hromadne protestovali a ktorú väčšina obyvateľov odmieta, zvyšuje okrem iného dôchodkový vek zo 62 na 64 rokov. Reforma je jednou z vlajkových lodí druhého funkčného obdobia prezidenta Macrona. Proti reforme mobilizovali opozícia a odbory, ktoré chcú ďalšiu veľkú demonštráciu usporiadať 1. mája.
Novú reformu, ktorú v zásadných bodoch potvrdila francúzska Ústavná rada (obdoba Ústavného súdu), vláda plánuje uplatňovať od 1. septembra. Podľa Macrona sú dôchodkové zmeny potrebné, aby sa do konca desaťročia zabránilo každoročnému deficitu v ráde miliárd eur.