Generál zároveň kritizuje západných politikov, ktorí sa domnievajú, že je nemožné alebo nežiaduce, aby Ukrajina polostrov znovu dobyla. Sám je pre vojenské, nie diplomatické riešenie.
„Krym je rozhodujúci,“ zdôrazňuje. „Žiadna politická sofistika nemôže zmeniť skutočnosť, že Krym je rozhodujúcou oblasťou v tejto vojne. Môžete zabiť niekoľko sto Rusov na predmestí Bachmutu, ale bude to mať iba malý strategický efekt. Ak však odstránite stovky ľudí zo Sevastopoľa, základne ruského námorníctva na Kryme, zvrátite smer dejín a fakticky ukončíte vojnu,“ uvádza Hodges v článku pre denník The Telegraph.
Pre znovudobytie Krymu zostavil bývalý veliteľ trojbodový plán. Ten počíta s izoláciou polostrova pretnutím pozemnej komunikácie, ktorú v súčasnosti využívajú Rusi na zásobovanie okupovaných južných oblastí Ukrajiny.
Ďalšou úlohou pre Ukrajincov podľa generála je, aby rozbombardovali ruské sily raketami dlhého doletu. Tie má Západ dodať obrancom, ktorí ich majú zamerať hlavne na ruské vojenské základne a logistiku.
Ako posledný krok pre oslobodenie samotného polostrova Hodges označil úplné zničenie Kerčského mosta, ktorý ho spája s Ruskom. Hodges verí, že Ukrajinci majú vôľu, ľudské zdroje a vojenské schopnosti, aby to dosiahli.
Západní politici však podľa neho musia súhlasiť s tým, že toto je najrýchlejší spôsob, ako vojnu ukončiť, a poskytnúť Ukrajine potrebné zbrane. Tiež tvrdí, že nie je potrebné hľadať diplomatické východisko, ktoré by znamenalo rozdelenie ukrajinskej zeme, keď existuje jednoduchšie vojenské riešenie.
Hodges je presvedčený, že znovuzískanie Krymu Ukrajinci by viedlo k úplnému zrúteniu ruského ťaženia. Prinieslo by mier v priebehu niekoľkých mesiacov a ponížilo by ruského prezidenta Vladimíra Putina a jeho administratívu do takej miery, že by sa jeho vláda dostala do ohrozenia.
Bývalý veliteľ amerických síl v Európe tak dochádza k záveru, že sa musí vyslať signál, že sa na obranu starého kontinentu budú vynakladať všetky potrebné prostriedky a že Ukrajina môže naozaj dostať Krym späť.
„Rusko už nie je tým, čím bývalo, stratilo dôveru a vojenský rešpekt. Jeho poslednou nádejou je zúfalo čakať na zmenu politiky Západu. Dáme mu ale takú príležitosť, alebo konečne vyšleme svetu odkaz, že Európa bude bránená?“ pýta sa.