Britský premiér Rishi Sunak chce uzavrieť dohodu s Európskou úniou, ktorá by občanom Spojeného kráľovstva uľahčila cestovanie. S odvolaním sa na osoby oboznámené s vecou to dnes uviedla agentúra Bloomberg, podľa ktorej sú meškania na hraniciach vyvolané pasovými kontrolami v rozpore s tým, ako vláda líči výhody brexitu. Sunakov hovorca uviedol, že o tom nič nevie.
Sunak dúfa, že na základe zlepšených vzťahov s Európskou úniou dosiahne dohodu, ktorá by Britom umožnila používať na overenie pasov únie elektronické brány. Krok by urýchlil prekračovanie hraníc, pretože manuálne kontroly - ktoré od odchodu Spojeného kráľovstva z bloku zahŕňajú aj pečiatky do cestovných dokumentov - prispievajú k častým oneskoreniam v rušných obdobiach.
Vec zatiaľ nebola formálne prednesená, ale diplomati túto otázku neformálne nastolia, uviedol Bloomberg s odvolaním sa na svoje zdroje.
"Pokiaľ je mi známe, žiadne rokovania v tomto smere sa neuskutočňujú, ale samozrejme, budeme vždy chcieť nájsť spôsob, ako minimalizovať zbytočné čakacie doby pre britských občanov," povedal Sunakov hovorca v reakcii na správu.
Sunak sa snažil zlepšiť vzťahy medzi Bruselom a Londýnom, ktoré sa zhoršili za vlády jeho predchodcov Borisa Johnsona a Liz Trussovej. Tí vyhrážali, že zrušia časť paktu o brexite, ktorý Johnson sám s blokom podpísal. Vo februári Británia dosiahla dohodu so dvadsaťsedmičkou ohľadom obchodných dohôd pre Severné Írsko.
Podľa plánov Európskej únie, ktoré sa majú zaviesť v roku 2024, by sa občanom Spojeného kráľovstva a takzvaných tretích krajín mohli odobrať biometrické údaje na získanie bezvízového styku. Britská vláda sa však obáva, že tým problém častých meškaní nebude vyriešený.
Prekračovanie hraníc je zásadnou otázkou v širšej debate o brexite, ktorá je pre obe strany politicky nepríjemná. Európska únia umožňuje občanom bloku a pridruženým krajinám Európskeho hospodárskeho priestoru používať svoje elektronické brány. Ich rozšírenie aj pre Britov by porušilo zásadu, že Spojené kráľovstvo by si po brexite nemalo zachovať výsady vyplývajúce z členstva v Európskej únii.
Je to tiež ošemetné pre Sunaka a jeho vládnu Konzervatívnu stranu, ktorá je odhodlaná bagatelizovať akékoľvek nepriaznivé dopady brexitu vzhľadom na to, že odchod z Európskej únie prezentovala ako prínos. Narušenie obchodu, meškanie na hraniciach a nutnosť platiť za roaming mobilných dát patria medzi problémy, pre ktoré niektorí voliči prehodnocujú svoje rozhodnutie z roku 2016 opustiť blok.
Británia už umožňuje návštevníkom z Európskej únie využívať v Británii elektronické brány, čo znamená, že existuje rozdiel v cestovnom režime pre britských a európskych občanov.