Spojené štáty sa chystajú prehĺbiť vojenskú spoluprácu s Južnou Kóreou v snahe minimalizovať hrozbu jadrového útoku KĽDR a plánujú okrem iného prvýkrát po 40 rokoch vyslať do regiónu ponorku s jadrovými hlavicami. Médiám to oznámili americkí činitelia pred dnešným stretnutím amerického prezidenta Joe Bidena s jeho juhokórejským náprotivkom Jun Sok-jolom, pri ktorom má byť nový plán oficiálne oznámený.
Denník Financial Times vývoj označuje za výrazné posilnenie záväzku Washingtonu nasadiť svoj jadrový arzenál na obranu Soulu. Iniciatíva prichádza na pozadí nových agresívnych krokov Severnej Kórey a silnejúcich pochybností Juhokórejčanov ohľadom stratégie spoliehajúcej sa na americký "jadrový dáždnik". Výmenou za nové americké záväzky by mal Soul podľa médií obnoviť odmietavé stanovisko k vývoju vlastných jadrových zbraní.
Súčasťou očakávanej "Washingtonskej deklarácie" je vytvorenie novej bilaterálnej pracovnej skupiny, ktorá by posilnila úlohu Južnej Kórey pri tvorbe amerických krízových plánov. Ďalej je v pláne vystupňovanie spoločných vojenských cvičení a zapojenie ďalších častí amerického jadrového arzenálu do krátkodobých misií v Južnej Kórei.
"Chceme urobiť kroky, ktoré zviditeľnia naše odstrašovanie, a to pravidelným vysielaním strategických prostriedkov, vrátane návštevy americkej ponorky nesúcej jadrové balistické strely v Južnej Kórei, čo sa nestalo od skorých 80. rokov," povedal jeden z činiteľov, ktorí médiá informovali pod podmienkou zachovania anonymity. Podľa agentúry AP uviedli, že dve strany sa zhodli na potrebe "občasných" a "veľmi jasných ukážok sily" amerického odhodlania brániť svojho ázijského spojenca.
Podľa nemenovaných činiteľov dve strany na podrobnostiach pracovali niekoľko mesiacov, pričom Washington o svojich zámeroch informuje aj Čínu. Dokončenie dohody prichádza počas "štátnej návštevy" Jun Sok-jola v USA, ktorá potrvá do konca týždňa. Dnes od 10.45 h washingtonského času (16.45 h SELČ) má juhokórejský prezident rokovať s Bidenom, spoločná tlačová konferencia sa plánuje asi o dve hodiny neskôr.
USA mali v minulosti na juhokórejskom území stovky jadrových hlavíc, v roku 1991 však tieto zbrane definitívne stiahli, načo sa Pchjongjang a Soul v spoločnej deklarácii zaviazali nevyvíjať takéto zbrane. KĽDR však sľub opakovane porušuje a minulý mesiac napríklad oznámila test rakety vybavenej maketou jadrovej hlavice.
Agentúra Reuters uviedla, že v Južnej Kórei za pokračujúceho vývoja zbraní na severe silnie pochybnosti o jadrovom partnerstve s USA a hlasy volajúce po vývoji vlastného jadrového arzenálu. Podľa prieskumu zverejneného na začiatku mesiaca takýto postup podporuje 64 percent Juhokórejčanov.