Čína vyslala svoje lode, aby z konfliktom postihnutého Sudánu evakuovala svojich občanov. Vo štvrtok to podľa agentúry AFP uviedlo ministerstvo obrany v Pekingu.
Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí už v stredu špecifikovala, že v čase od 25. do 27. apríla bude zo Sudánu po mori evakuovaných približne 800 čínskych občanov. Dodala, že viac ako 300 ďalších ľudí prešlo do krajín susediacich so Sudánom po súši.
Stovky občanov
V pondelok Čína uviedla, že bezpečne evakuovala prvú skupinu svojich občanov. Peking odhaduje, že v Sudáne sa nachádza približne 1500 Číňanov.
Čína podľa AFP deklaruje, že je najväčším obchodným partnerom Sudánu - od polovice roka 2022 tam investuje viac ako 130 čínskych spoločností.
Operácie na evakuáciu cudzincov zo Sudánu sa v posledných dňoch zintenzívnili - okrem iného aj vďaka tomu, že v noci na utorok začalo platiť 72-hodinové prímerie medzi bojujúcimi stranami.
Situáciu komplikuje, že medzinárodné letisko v hlavnom meste Chartúm bolo po bojoch, ktoré poškodili aj mnoho lietadiel, znefunkčnené - preto bolo mnoho cudzincov do bezpečia prepravených z iných, menších letísk.
Evakuácie pokračujú
Ďalšie evakuácie prebiehali z prístavného mesta Port Sudan (Búr Súdán), ktoré sa nachádza na pobreží Červeného mora, približne 850 kilometrov od Chartúmu.
Boje, ktoré vypukli v polovici apríla, si podľa sudánskeho ministerstva zdravotníctva vyžiadali životy najmenej 512 ľudí. Zranených bolo viac ako 4000 osôb. Niektoré štvrte v oblasti Chartúmu sa zmenili na ruiny, konštatuje vo svojej správe AFP s tým, že boje viedli aj k akútnemu nedostatku vody, potravín, liekov a pohonných látok.
Agentúry OSN informovali, že z oblastí postihnutých bojmi utekajú aj sudánski civilisti, a to aj do Čadu, Egypta a Južného Sudánu.
Aktérmi bojov v Sudáne sú jednotky lojálne armádnemu veliteľovi Abdalovi Fattáhovi Burhánovi a jednotky podporujúce jeho niekdajšieho zástupcu, veliteľa zoskupenia Sily rýchlej podpory (RSF) generála Muhammada Hamdána Daklúa.