Vysoký predstaviteľ pre Bosnu Christian Schmidt uskutočnil ústavné zmeny, ktoré majú pomôcť prekonať dlhoročnú blokádu vlády v bosniacko-chorvátskej časti balkánskej krajiny. Vo štvrtok o tom informoval Schmidtov úrad.
Bosna je od konca vojny z rokov 1992 až 1995 rozdelená na Federáciu Bosny a Hercegoviny a Republiku srbskú, pričom oba vysoko autonómne celky spája slabá centrálna vláda. Vysoký predstaviteľ pre Bosnu je medzinárodným spoločenstvom poverený dohľadom nad dodržiavaním daytonskej mierovej dohody z roku 1995 a disponuje rozsiahlymi právomocami vrátane vydávania zákonov či odvolávania politikov z funkcií.
Kvôli sporom medzi Bosňanmi (predtým Moslimami) a Chorvátmi vládne vo Federácií Bosny a Hercegoviny od roku 2018 kabinet bez dôvery regionálneho parlamentu. Nič na tom nezmenili ani voľby z októbra minulého roka, po ktorých najväčšia bosniacka strana SDA blokuje vytvorenie akejkoľvek vlády bez jej účasti.
Schmidt sa štvrtkovým rozhodnutím snaží prelomiť patovú situáciu, ktorú kontroverznými zmenami ústavy a volebného poriadku z októbra minulého roka sám spôsobil. Jedným z dôsledkov týchto zmien, ktoré mali tiež za cieľ odblokovať vytvorenie federálnej vlády, bolo, že v rámci zložitých ústavných mechanizmov získali v bosnianskych orgánoch väčšiu váhu zástupcovia nacionalistických strán, pripomenula agentúra DPA.
Viceprezident federácie Refik Lando z nacionalistickej SDA po októbrových voľbách využil možnosť blokovať kandidáta, na ktorom sa napriek odporu SDA zhodla koalícia bosniackych a chorvátskych strán.
Schmidtov zákrok spočíva okrem iného v tom, že pre súhlas so vymenovaním federálneho premiéra a vlády bude nabudúce stačiť súhlas iba jedného z dvoch viceprezidentov FBaH. Podľa bosnianskych médií by už v piatok mohol byť do čela federálnej vlády vymenovaný sociálnodemokratický politik Nermin Nikšić.