Arcibiskup z Canterburry vyzval verejnosť, aby pri sledovaní bohoslužby pri nadchádzajúcej korunovácii Karola III. alebo jej priameho prenosu nahlas sľúbila vernosť kráľovi a jeho potomkom. V minulosti pritom túto prísahu skladali dediční šľachtici. Novinkou je tiež zapojenie predstaviteľov ďalších náboženstiev alebo časť bohoslužby v jazykoch, ktoré sa používajú v jednotlivých častiach Spojeného kráľovstva. O detailoch korunovácie dnes informovala anglikánska cirkev a stránky britskej kráľovskej rodiny.
Karol III. a jeho manželka Camilla budú korunovaní v sobotu 6. mája vo Westminsterskom opátstve v Londýne. Za Česko sa akcie zúčastní prezident Petr Pavel s manželkou Evou. Karlova matka Alžbeta II. zomrela vlani 8. septembra vo veku 96 rokov, vládla 70 rokov.
Charles a Camilla počas korunovácie vystriedajú dva slávnostné odevy, píše DPA. Na ceste do opátstva bude mať Karol rúcho svojho dedka kráľa Juraja VI. z jeho korunovácie v roku 1937 a Camilla rúcho svojej svokry kráľovnej Alžbety II. z roku 1953. Cestou späť budú mať plášte zhotovené špeciálne pre nich dva, na ktorých sú vyšité prírodné motívy, ktoré sú kráľovskému páru blízke. Zdobí ich tiež národné symboly Anglicka (ruža), Škótska (bodliak) a Írska (štvorlístok ďateliny).
Pri korunovácii plnej noviniek budú hrať významnú úlohu ženy - členky cirkví. Popri anglikánskej cirkvi budú mať svoju úlohu tiež ďalšie kresťanské cirkvi a židovskí, hinduistickí, moslimskí, budhistickí a sikhskí duchovní. Predseda vlády Rishi Sunak, praktizujúci hinduista, bude čítať z biblického Listu Kolosanom. Podľa BBC News toto rozhodnutie odráža Karlovu snahu podporovať medzináboženský dialóg a oslavovať všetky náboženstvá, ktoré ľudia v Británii praktizujú.
Želania, ktoré jednotliví duchovní povedia kráľovi, nebudú verejnosti mimo opátstva počuteľné. Korunovácia bude v sobotu a vrchný britský rabín, ktorý sa jej zúčastní, bude dodržiavať šabat. To v praxi znamená okrem iného zákaz používania elektroniky, vrátane mikrofónov, píše BBC News.
Prvýkrát budú pri korunovačnej bohoslužbe použité aj ďalšie jazyky spojené s britskými ostrovmi - modlitba zaznie vo velštine a hymnus Veni Creator vo velštine, škótskej gaelčine a írskej gaelčine. Agentúra DPA podotýka, že Karol III. sa naučil velštinu ešte pred svojím vymenovaním princom z Walesu, čo je titul spojený s následníkom trónu.
"Korunovácia je predovšetkým aktom kresťanskej zbožnosti," uviedol arcibiskup z Canterbury Justin Welby. "Som rád, že bohoslužba bude rešpektovať a oslavovať tradície a bude prehovárať k veľkej histórii nášho národa, k našim zvykom a k tým, ktorí žili pred nami. Zároveň bohoslužba obsahuje nové prvky, ktoré odrážajú rozmanitosť našej súčasnej spoločnosti. Modlím sa, aby všetci, ktorí sa tejto bohoslužby zúčastnia, či už sú veriaci, alebo bez vyznania, našli dávnu múdrosť a novú nádej, ktorá im prinesie inšpiráciu a radosť," dodal Welby.