Sociálna sieť Facebook uviedla rodičov do omylu a nechránila súkromie detí, ktoré používajú jej aplikáciu Messenger Kids. K tomuto stanovisku podľa agentúry AP dospela americká Federálna obchodná komisia, ktorá preto navrhla rozsiahle zmeny v príkaze na ochranu súkromia z roku 2020, ktorý by spoločnosti zakázal profitovať z údajov, ktoré zhromažďuje o užívateľoch mladších ako 18 rokov. Spoločnosť Meta označila toto oznámenie za "politický trik" a dodala, že bude proti kroku "dôrazne bojovať" a očakáva, že zvíťazí.
Majiteľom sociálnej siete Facebook je americká internetová spoločnosť Meta Platforms, ktorá vlastní aj Instagram či komunikačnú službu WhatsApp. Na spoločnosť Meta by sa vzťahovali aj ďalšie obmedzenia, okrem iného v súvislosti s používaním technológie rozpoznávania tvárí. Musela by svojim užívateľom tiež poskytovať ďalšiu ochranu súkromia.
Porušenie sľubov
"Facebook opakovane porušil svoje sľuby týkajúce sa ochrany súkromia," uviedol šéf FTC Samuel Levine. "Spoločnosť svojou bezohľadnosťou ohrozila mladých užívateľov a Facebook sa musí za svoje zlyhania zodpovedať," dodal.
Facebook spustil službu Messenger Kids v roku 2017 a prezentoval ju ako spôsob, akým môžu deti chatovať s členmi rodiny a priateľmi schválenými rodičmi. Aplikácia neposkytuje deťom samostatné účty na Facebooku alebo Messengere. Funguje skôr ako rozšírenie rodičovského účtu a rodičia získavajú kontrolné prvky, napríklad možnosť rozhodnúť, s kým môžu ich deti chatovať.
Spoločnosť Facebook vtedy uviedla, že Messenger Kids nebude zobrazovať reklamy ani zhromažďovať údaje pre marketing, hoci bude zhromažďovať niektoré údaje, ktoré sú podľa nej nevyhnutné pre prevádzku služby.
Odborníci na vývoj detí však okamžite vyjadrili obavy. Na začiatku roka 2018 skupina 100 odborníkov, advokátov a rodičovských organizácií spochybnila tvrdenia spoločnosti Facebook, že aplikácia napĺňa potrebu detí po službe zasielania správ.
Oslovuje deti
"Aplikácia Messenger Kids neodpovedá na potrebu, ale vytvára ju. Oslovuje predovšetkým deti, ktoré by inak nemali vlastný účet na sociálnych sieťach, "uviedla skupina v liste.
Facebook v reakcii na list vtedy uviedol, že aplikácia "pomáha rodičom a deťom chatovať bezpečnejším spôsobom", a zdôraznil, že rodičia majú "vždy kontrolu" nad činnosťou svojich detí.
FTC teraz tvrdí, že tomu tak nebolo. Príkaz na ochranu súkromia z roku 2020, podľa ktorého musel Facebook zaplatiť pokutu vo výške päť miliárd dolárov (106 miliárd Kč), vyžadoval, aby nezávislý hodnotiteľ posúdil postupy spoločnosti v oblasti ochrany súkromia. FTC uviedla, že hodnotiteľ "zistil niekoľko medzier a nedostatkov v programe ochrany súkromia spoločnosti Facebook".
"Napriek sľubom spoločnosti, že deti používajúce Messenger Kids budú môcť komunikovať iba s kontaktmi schválenými rodičmi, mohli deti za určitých okolností komunikovať s neschválenými kontaktmi v skupinových chatách a skupinových videohovoroch," uviedla FTC.