Ťažká streľba sa dnes ozývala v sudánskom hlavnom meste Chartúmu, kde napriek dohodnutému prímeriu pokračujú už tretím týždňom boja medzi armádou a polovojenskými jednotkami rýchlej podpory (RSF). Podľa záberov, ktoré odvysielala televízna stanica Al-Džazíra, z oblasti pri prezidentskom paláci v Chartúme stúpa dym, rovnako ako na druhej strane rieky Nil zo susedného mesta Bahri.
Ako informovala agentúra Reuters, množstvo miest v Chartúme sa kvôli pokračujúcim bojom ocitlo bez elektriny a internetového spojenia. Citeľný je tiež nedostatok pohonných látok.
Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov dnes vyzval vlády, aby civilistov utekajúcich pred sudánskym konfliktom nevracali späť do vlasti, píše agentúra Reuters. V Sudáne napriek dohodnutému prímeriu pokračujú boje medzi armádou a polovojenskými Jednotkami rýchlej podpory už tretím týždňom. Doteraz si vyžiadali stovky obetí a tisíce ranených. Do okolitých štátov od začiatku konfliktu utieklo vyše 100-tisíc ľudí, z ktorých podľa OSN väčšina potrebuje medzinárodnú ochranu.
"Týka sa to sudánskych občanov, ale aj cudzincov a utečencov, ktorých Sudán prijal, ľudí bez štátnej príslušnosti a tiež tých, ktorí nemajú pas alebo inú formu identifikácie," uviedla riaditeľka odboru pre medzinárodnú ochranu UNHCR Elizabeth Tanová. Zatiaľ podľa nej nič nenasvedčuje tomu, že by civilistom utekajúcim zo Sudánu nebol povolený vstup do okolitých krajín. Na hraniciach s Egyptom sa podľa nej však hromadia ľudia.
V Chartúme dnes podľa agentúry Reuters pokračovali ťažké boje. A to aj napriek obojstranne potvrdenému sedemdňovému prímeriu, ktoré sa malo začať vo štvrtok. Armáda ani RSF ale prevažne nedodržali ani predchádzajúce pokusy o pokoj zbraní.
Konflikt si podľa sudánskych úradov od 15. apríla vyžiadal vyše 550 obetí a takmer 5000 zranených. V dôsledku bojov je v Chartúme teraz v čiastočnej alebo plnej prevádzke iba 28 z celkových 88 nemocníc. V krajine dochádza zásoba potravín, paliva a vody. Základný tovar v obchodoch prudko zdražuje. Krajine podľa OSN hrozí humanitárna katastrofa.
"Už niekoľko dní nemáme elektrinu a situácia je komplikovaná.. Sme obete vojny, ktoré nie sme súčasťou," uviedol v rozhovore s agentúrou Reuters 48-ročný obyvateľ Chartúmu.
V Sudáne je teraz šéf Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí Martin Griffiths, ktorý sa snaží zabezpečiť bezpečnú prepravu personálu a humanitárnej pomoci. Aj napriek prísľubom ju znepriatelené strany neboli schopné zabezpečiť. Svetový potravinový program odhaduje, že v krajine boli rozkradnuté potraviny v hodnote medzi 13 a 14 miliónmi dolárov určené ľuďom v núdzi.