Možnosťami lepšieho postihu kybernetickej šikany v Európskej únii, vrátane jej prípadného označenia za trestný čin, sa dnes popoludní v Štrasburgu zaoberali poslanci Európskeho parlamentu. Prehovorila k nim tiež Jackie Coxová, ktorá v Írsku zákon v tomto zmysle pomohla presadiť v reakcii na samovraždu vlastnej dcéry. Nicole Coxová si vzala život v 21 rokoch práve v dôsledku kritických komentárov, poznámok a prenasledovania na internete. Na počesť dievčaťa, ktoré rodina prezývala Coco, tak dnes europoslanci diskutovali o možnej budúcej legislatíve nesúcej jej meno.
Tretina detí v Európe zažila nepríjemné zážitky na internete a pandémia choroby covid-19 to ešte zhoršila. Deti sa kvôli kyberšikane tiež čoraz častejšie obracia na linky dôvery či pomoci, zaznelo v úvode debaty medzi europoslancami.
"S rastúcou dostupnosťou technológií, ktoré sa častejšie začínajú využívať aj pri výučbe a hľadaní informácií pre štúdium, trávia deti a mládež na sociálnych sieťach viac času. Teda pribúda príležitostí ku kyberšikane. Akákoľvek forma šikanovania často vedie k traumatizujúcim dopadom na obete. Preto by sa zvlášť deti pred ňou mali chrániť, "povedala ČTK Radka Maxová, ktorá je v Europarlamente členkou socialistickej frakcie S & D. Maxová tiež zdôraznila rodový rozmer kyberšikany, ktorý sa podľa nej najmä v Česku opomína.
Hold Foxovej po jej vystúpení zložila česká ľudovecká europoslankyňa Michaela Šojdrová, ktorá ocenila jej vytrvalosť a sľúbila, že si ako záväzok berie presadenie legislatívy Únie v tejto otázke. "Čo je trestné offline, musí byť trestné aj online. Vaše svedectvo je dôkazom pre ostatných rodičov, že sa môžu brániť, "dodala Šojdrová.
Ľudová frakcia EPP je v europarlamente najväčšou skupinou a podľa jej europoslankyne Frances Fitzgeraldovej by mala byť otázka kyberšikany riešená ako súčasť širšej legislatívy zaoberajúcej sa na úrovni Únie násilím voči ženám.
Jamie Coxoxá začala za zákon v Írsku bojovať po samovražde svojej dcéry v roku 2018, keď zistila, že prenasledovanie na internete nie je v krajine trestné. Verejne vystupovala, začala komunikovať s ďalšími rodičmi s podobnými príbehmi. Jej kampaň zachytáva video, ktoré sa tento týždeň premietalo aj v Europarlamente v Štrasburgu. V Írsku začal zákon trestajúci kyberšikanu platiť vo februári 2021, napríklad zo šírenia a publikovania intímnych snímok bez súhlasu zobrazenej osoby teraz hrozí v krajine až sedem rokov väzenia. Právne normy, ktoré otázku internetovej šikany určitým spôsobom riešia, majú tiež v Taliansku či vo Francúzsku.