Hongkongský parlament dnes schválil novelu zákona, ktorá obmedzuje prácu zahraničných právnikov na prípadoch týkajúcich sa národnej bezpečnosti, píše agentúra Reuters. Zahraniční právnici v tejto bývalej britskej kolónii až donedávna bežne pôsobili. V posledných rokoch sa často podieľali na obhajobe kritikov propekinskej hongkongskej vlády. Novela podľa kritikov zásadne narúša spravodlivosť súdnych procesov a obmedzuje právo obžalovaných na výber právneho zástupcu.
Jednohlasne schválená novela ako kritérium stanovuje to, či má "líder mesta dostatočné dôvody domnievať sa, že zapojenie právnika nie je v rozpore s národnými záujmami". Prípady sa budú posudzovať individuálne. Podľa právnika Erica Laia, ktorý žije v Británii, aktuálny dodatok dostatočne rozšíril výklad pojmu "prípad národnej bezpečnosti", aby vláda mohla vo veci svojvoľne rozhodovať.
"Zákon je v súlade s hongkongským zákonom o národnej bezpečnosti, ktorý sa týka dodržiavania a ochrany ľudských práv a slobôd a nezbavuje nikoho jeho zákonných práv," uviedol minister spravodlivosti Paul Lam. Dodal, že v Hongkongu pôsobí vyše 1 600 advokátov a ľudia tak podľa neho majú na výber.
Už od vlaňajšieho decembra musia hongkongské súdy žiadať vodcu mesta Johna Leeho o povolenie, ak na ich prípadoch chcú pracovať zahraniční právnici. Rozhodla o tom Čína po tom, čo sa na ňu Lee obrátil. Urobil tak po neúspešnom pokuse zabrániť britskému právnikovi Timothyovi Owenovi, aby obhajoval mediálneho magnáta a kritika čínskeho režimu Jimmyho Laieho.
75-ročný Jimmy Lai je súdený na základe nového bezpečnostného zákona, ktorý Čína v Hongkongu zaviedla v roku 2020 v reakcii na prodemokratické protesty. V súčasnosti si už odpykáva trest za svoju úlohu v prodemokratických protestoch. Ak bude uznaný vinným, mohol by byť odsúdený až na doživotný trest väzenia. Súd s Laiom bol podľa denníka The Guardian odložený na tohtoročný september.
Tím Laiových obhajcov v súčasnosti vedie skúsený britský právnik Timothy Owen. Hongkongské ministerstvo spravodlivosti sa opakovane pokúsilo znemožniť Owenovi, aby Laie obhajoval.
Pri prechode pod správu Pekingu v roku 1997 Čína sľúbila Hongkongu vlastný právny systém, obmedzenú demokraciu s politickými stranami a práva, ako je sloboda zhromažďovania a prejavu. Peking tiež prisľúbil, že kapitalistický systém bude v meste zachovaný bez zmeny "najmenej" 50 rokov. Občania Hongkongu sa ale čoraz viac sťažujú na zasahovanie pevninskej Číny do záležitostí tohto autonómneho územia.