Na hranici medzi Azerbajdžanom a Arménskom sa dnes odohrala ďalšia prestrelka, pri ktorej boli použité aj mínomety a drony, uviedla agentúra Reuters. O život prišiel jeden arménsky vojak. Stalo sa tak dva dni pred nedeľňajším plánovaným stretnutím v Bruseli, kde majú konať arménsky premiér Nikol Pašinjan a azerbajdžanský prezident Ilham Alijev.
Ostreľovanie na hraniciach pokračovalo už druhý deň. Dve bývalé sovietske republiky spolu už niekoľko desiatok rokov vedú spor o Náhorný Karabach, ktorý je síce súčasťou Azerbajdžanu, ale ovládajú ho etnickí Arméni podporovaní z Jerevanu. Počas eskalácie konfliktu v roku 2020 Azerbajdžan získal kontrolu nad rozsiahlou časťou Náhorného Karabachu.
Počas bojov prišlo o život viac ako 6700 ľudí a zakončila ich mierová dohoda, na ktorej rokovaní sa podieľalo Rusko. V Azerbajdžane bolo prímerie oslavované ako víťazstvo, v Arménsku naneho nazerali ako na ponižujúcu porážku. Situácia medzi oboma krajinami sa opäť vyostrila vlani v septembri, v bojoch zomrelo celkovo 155 vojakov.
Teraz arménske ministerstvo obrany uviedlo, že sa jeho sily stali terčom paľby neďaleko dediny Sotk blízko hranice. "V dôsledku nepriateľskej paľby má arménska strana jedného zabitého a jedného zraneného," dodalo ministerstvo. Azerbajdžanské ministerstvo obrany naopak viní Arménsko z ostreľovania svojich pohraničných pozícií, rovnako aj s pomocou dronov. Obe strany tiež tvrdia, že konajú v sebaobrane a obviňujú druhú stranu, že začala strieľať ako prvá.
Incident prichádza v čase, keď sa medzinárodné spoločenstvo pokúša o zmiernenie napätia medzi oboma susedmi a o obnovu mierových rokovaní. Arménsky premiér Nikol Pašinjan a azerbajdžanský prezident Ilham Alijev sa majú stretnúť túto nedeľu v Bruseli na rokovania pod záštitou Európskej únie. Na začiatku mája sa odohrala séria rozhovorov vo Washingtone, kde zástupcovia oboch krajín podľa šéfa americkej diplomacie Antonyho Blinkena urobili "hmatateľný pokrok".