Priemerný vek osobných automobilov a ľahkých úžitkových vozidiel na cestách v Spojených štátoch sa na začiatku tohto januára vyšplhal na rekordných 12,5 roka. Uviedla to dnes konzultačná spoločnosť S&P Global Mobility. Americkí motoristi vlani odkladali nákupy nových áut pre vysoké ceny a rastúce náklady na úvery. Predajcovia sa navyše potýkali s obmedzenými zásobami nových vozidiel, pretože výrobu automobilového priemyslu narušili ťažkosti v dodávateľskom reťazci.
V medziročnom porovnaní sa priemerný vek osobných automobilov v USA zvýšil o viac ako tri mesiace. To predstavuje najvýraznejší medziročný nárast od globálnej finančnej krízy z rokov 2008 a 2009. V správe S&P Global Mobility sa však podľa agentúry Reuters predpokladá, že v tomto roku sa priemerný vek zníži vďaka rastúcej dostupnosti vozidiel a obnovenému dopytu.
Pri samotných osobných autách sa priemerný vek podľa správy medziročne zvýšil o 3,8 percenta na 13,6 roka, zatiaľ čo pri ľahkých nákladných a športovo-úžitkových vozidlách vzrástlo o 1,7 percenta na 11,8 roka, uviedol server televízie CNBC.
Ceny automobilov sa začali zvyšovať už s príchodom pandémie covidu-19, pretože výpadky v dodávateľských reťazcoch narušili výrobu v automobilovom priemysle. Americká centrálna banka navyše vlani v marci začala zvyšovať úrokové sadzby, čo malo rovnako negatívny vplyv na dopyt po nových automobiloch v USA.
V Česku vlani podľa Zväzu dovozcov automobilov priemerný vek osobných vozidiel predstavoval 15,93 roka. Za posledné tri roky sa tak zvýšilo o jeden rok. Česko má podľa zväzu jeden z najstarších vozových parkov v Európe.