Bez navrátenia Ruskom okupovaných území Ukrajine sa mieru nepodarí dosiahnuť, povedali ukrajinskí predstavitelia čínskemu osobitnému poverencovi, ktorý dnes zakončil dvojdňovú návštevu Ukrajiny. Cesta, ktorú do Kyjeva podnikol Li Chuej, ktorý po desať rokov pôsobí v Moskve ako čínsky veľvyslanec, bola zorganizovaná v rámci dojednaní, na ktorých sa dohodli počas nedávneho telefonického rozhovoru prezidenti oboch krajín Si Ťin-pching a Volodymyr Zelenskyj.
Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba čínskeho hosťa podľa komuniké ministerstva zahraničia podrobne oboznámil s princípmi obnovenia trvalého a spravodlivého mieru "na základe rešpektovania zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny". Upozornil, že Ukrajina neprijme žiadne návrhy, ktoré by predpokladali stratu jej územia alebo zmrazenie konfliktu.
Kuleba podľa denníka Ukrajinska pravda vyzdvihol dôležitosť účasti Číny na mierovom pláne ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, obilnej dohode, zaistení jadrovej bezpečnosti a ďalších závažných medzinárodných iniciatívach.
Čínska diplomacia tento rok vo februári, na prvé výročie vpádu ruských vojsk do susednej krajiny, zverejnila svoje návrhy na "urovnanie ukrajinskej krízy" vrátane 12 bodov, ktorých splnenie by podľa Číny priblížilo koniec vojny. Čína hovorila o nutnosti obnoviť priamy dialóg medzi Moskvou a Kyjevom, nastoliť prímerie a zasadnúť za rokovací stôl. Nabádala tiež k ukončeniu "mentality studenej vojny", čo by podľa Pekingu obnášalo aj to, že by sa prestalo s rozširovaním vojenských paktov.
Ukrajina, Európska únia a Spojené štáty vtedy vyhlásili, že pristupujú k čínskemu návrhu ako k vyhláseniu o čínskom stanovisku, ale nie ako k reálnemu plánu na urovnanie konfliktu či návrhu na rokovanie, poznamenala BBC na svojom ruskojazyčnom webe.
Peking za 15 mesiacov vojny nikdy otvorene neodsúdil ruskú inváziu na Ukrajinu. Čínsky prezident Si Ťin-pching v marci osobne navštívil Moskvu a na konci apríla telefonicky hovoril so Zelenským.