V srbskom hlavnom meste Belehrade vyšli v piatok do ulíc desiatky tisíc ľudí, protestné akcie trvali až do večerných hodín. Ide už o tretiu demonštráciu od hromadných striel, ktoré tento mesiac otriasli Srbskom. Protesty sa podľa agentúr konali pod heslom "proti násiliu", niektorí protestujúci na nich však vyjadrovali všeobecnú nespokojnosť s vládou a prezidentom Alexandrom Vučićom.
V Srbsku na začiatku mája 13-ročný chlapec na základnej škole zastrelil deväť svojich spolužiakov a člena ochranky a o deň neskôr zastrelil 21-ročný muž neďaleko Belehradu osem ľudí. Minister vnútra Bratislava Gašić, ktorého rezignáciu protestujúci požadujú, podľa webu stanice Deutsche Welle tiež potvrdil správy médií, že muž prepustený z liečebného ústavu vo štvrtok odpálil na prázdny dom protitankovú strelu.
Obe hromadné streľby prinútili časť spoločnosti k protestom. Opozičné strany vinia vládu, že nedostatočne potláča zločinné prvky v srbskej spoločnosti a nepodniká kroky proti televíznym staniciam vysielajúcim násilný obsah. Okrem Gašiča demonštranti volali aj po odstúpení šéfa spravodajskej služby, a niektorí aj po odstúpení prezidenta Vučiča.
"Prišla som protestovať proti spôsobu života v tejto krajine, proti násiliu, ktoré je viditeľné všade, vo verejných prejavoch, v médiách. Protestujem proti zlu, v ktorom žijeme, a proti spôsobu vedenia krajiny, "povedala agentúre Reuters jedna z demonštrujúcich, ktorá uviedla, že je univerzitnou profesorkou.
Premiérka Ana Brnabičová zodpovednosť vlády za hromadné streľby odmietla a naopak obvinila opozíciu z rozdúchavania násilia a vyhrážania sa prezidentovi. Protesty sú podľa nej "rýdzo politické". "Vy ste chrbticou násilia v tejto spoločnosti. Šírite nenávisť, "odkázala podľa agentúry AP opozícii Brnabičová. Premiérka tiež povedala, že "všetko, čo sa v Srbsku stalo po streľbách", bola priamo práca zahraničných tajných služieb a že chod vlády môžu zmeniť len voľby, nie ľudia v uliciach.
Nacionalistická pravicová strana srbského prezidenta Vučića medzitým mimo hlavného mesta zorganizovala svoj vlastný protest s niekoľkotisícovou účasťou, ktorým vyjadrovala nesúhlas s protestmi v Belehrade, uvádza AP. Ďalšie zhromaždenie Vučić zvoláva na budúci týždeň. Prezident sa vo svojich vyjadreniach stotožňuje s premiérkou Brnabičovou a hovorí, že protesty organizuje niekto zo zahraničia. Naznačil však tiež, že by vláda mohla rezignovať a Srbi ísť k predčasným voľbám.
Vláda na hromadné streľby reagovala vyhlásením mesačnej zbraňovej amnestie, počas ktorej môžu majitelia odovzdať nelegálne držané zbrane bez postihu. Vučić vyzval na "úplné odzbrojenie Srbska" a sprísnenie pokút za nelegálne držanie zbraní. Srbsko má veľmi prísne zákony o držaní zbraní už teraz, ale je rovnako ako ďalšie štáty západného Balkánu po vojnách v 90. rokoch zaplavená státisícami nelegálne držaných zbraní, uvádza Reuters.