Mnoho obyvateľov ostrova Guam zostáva dnes bez dodávok elektriny a ďalších služieb po tom, čo sa v stredu okolo tohto amerického tichomorského územia prehnal tajfún Mawar. Búrka strhávala strechy domov, prevracala autá a porážala stromy. Žiadne obete neboli hlásené, niekoľko ľudí utrpelo ľahšie zranenia, informovala agentúra AP.
Podľa spravodajského serveru CNN tajfún po priechode okolo Guamu nabral nad otvoreným morom na sile. Vietor, ktorý ho sprevádza, dnes večer miestneho času (dopoludnia SELČ) dosahoval rýchlosť 265 kilometrov za hodinu a v nárazoch až 320 kilometrov za hodinu, čo zodpovedá hurikánu piatej kategórie.
Meteorológovia uviedli, že Mawar teraz postupuje smerom na západ k severným Filipínam a Taiwanu, v najbližších niekoľkých dňoch by ale nemal žiadnu pevninu ohroziť. V nadchádzajúcich 12 až 24 hodinách môže ďalej silnieť, potom sa čaká jeho zoslabnutie.
V centrálnych a severných oblastiach ostrova Guam spadlo v stredu 60 centimetrov zrážok, zaplavené bolo aj medzinárodné letisko. Vzduté morské vlny narážajúce na pobrežie zatopili domy v pobrežných oblastiach.
"Po prebudení sa nám na Guamu naskytol znepokojujúci pohľad. Na miestach, kde sa predtým prestierala džungľa, akoby teraz boli zapichnuté špáradlá. Vyzerá to ako scéna z filmu Twister, stromy sú na kúsky," vyhlásil meteorológ Landon Aydlett.
Mawar je najsilnejší tajfún, ktorý ostrov so 150-tisíc obyvateľmi zasiahol od roku 2002. Rozsah škôd je podľa AP zatiaľ ťažké určiť, pretože na mnohých miestach nefunguje elektrina a internet. Úrady vyzvali obyvateľov, aby kvôli pretrvávajúcemu silnému vichru ďalej nevychádzali zo svojich domovov, ak to nie je nevyhnutne potrebné.
Americký prezident Joe Biden schválil kvôli tajfúnu Mawar na ostrove vyhlásenie stavu núdze a americké vojenské námorníctvo nariadilo vyslanie lietadlovej lode Nimitz so svojou údernou skupinou, napísala agentúra AP s odvolaním sa na nemenovaného amerického predstaviteľa.