Poľský prezident Andrzej Duda dnes oznámil, že podpíše zákon o zriadení komisie pre posúdenie vplyvov Ruska v Poľsku v rokoch 2007 až 2022. Poľská opozícia ale zákon označuje za hon na čarodejnice proti politickým oponentom národno-konzervatívnej vlády v roku, keď krajinu čakajú parlamentné voľby. Duda tiež podľa médií povedal, že po podpise pošle zákon Ústavnému súdu, aby zhodnotil tie jeho časti, ktoré budia pochybnosti.
"Rusko, ruské vedenie, sa mnoho rokov rôznymi spôsobmi snažilo ovplyvňovať politiku rôznych krajín, snažilo sa, aby od neho boli závislé," povedal Duda.
"Nech ľudia, ktorí sa rozhodli byť súčasťou verejného života, nájdu odvahu postaviť sa pred komisiu a povedať, akú úlohu v tých rokoch odohrávali, o čo im išlo," uviedol tiež. Prezident sa obrátil na premiéra Mateusza Morawieckého, aby možné vytvorenie podobnej komisie na úrovni celej Únie prebral so svojimi partnermi z ďalších krajín dvadsaťsedmičky na únijnom summite.
"Lex Tusk"
Vládnuca nacionalistická strana Právo a spravodlivosť (PiS) hovorí, že liberálna opozičná Občianska platforma (PO) dovolila, aby sa Poľsko stalo nebezpečne závislým od ruských fosílnych palív v čase vlády PO v rokoch 2007 až 2015. To podľa PiS vyvoláva otázky, či boli členovia PO pod nadvládou Moskvy, napísala agentúra Reuters.
PO tejto kritike odmieta a opozícia zákon prekrstila na "Lex Tusk" s využitím latinského termínu pre "zákon". Podľa nich je cieľom zákona odstaviť predsedu PO a bývalého premiéra Donalda Tuska z politickej scény pred parlamentnými voľbami plánovanými na tohtoročnú jeseň.
Poslanec PO Marciń Kierwiński v televízii TVN24 povedal, že Dudovo rozhodnutie "je zbabelé a ukazuje, že Poľsko nemá prezidenta, ale vykonávateľa príkazov (šéfa PiS) Jaroslawa Kaczyńského".
Komisia by mala mať právomoc zakázať ľuďom, u ktorých sa zistí, že konali pod ruským vplyvom, na desať rokov získať bezpečnostnú previerku alebo pracovať vo funkciách, kde sú zodpovední za verejné prostriedky, čím by ich fakticky diskvalifikovala z verejných funkcií. Jej členov má vyberať parlament, v ktorom má PiS a jeho slabší spojenec väčšinu.
Zákon je protiústavný
Poľský ombudsman Marcin Wioncek už skôr povedal, že zákon je protiústavný, pretože by komisia, teda orgán verejnej správy, vykonávala funkcie, ktoré by mali byť vyhradené súdom.
"Duda podpísal zákon odporujúci ústave, ktorý má vyradiť z politiky hlavného protivníka vládnucej strany," napísala novinárka týždenníka Newsweek Renáta Grochalová. "Čistá putináda," dodala v narážke na praktiky, ktoré sú bežné v Rusku za vlády prezidenta Vladimira Putina. Sudca Bartlomiej Primuński zo sudcovského združenia Iustitia poznamenal, že "komisia je zároveň žalobcom aj súdom, to bude výsmech vysvetľovaniu čohokoľvek".
Kritici z radov domácej opozície i medzinárodných organizácií dlhodobo vyčítajú vláde Práva a spravodlivosti, že od svojho nástupu k moci v roku 2015 narúša v krajine princípy demokracie a právneho štátu. Varšava kvôli tomu vedie spory s Európskou komisiou.