Tieto voľby boli pre tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana najväčším ohrozením pokračovania jeho dvadsaťročnej hegemónie. Opäť sa však potvrdilo, že je najvýznamnejším lídrom Turecka od čias zakladateľa republiky Mustafy Kemala Atatürka, reagujú na jeho nedeľné víťazstvo európske médiá. Turci dali opäť prednosť silnému vodcovi pred nevyskúšaným demokratom.
"Jeho aura neporaziteľnosti sa znova potvrdila, nikto nemôže poprieť, že najdlhšie slúžiaci turecký vodca je najvýznamnejším lídrom od čias Mustafy Kemala Atatürka, uctievaného zakladateľa postosmanskej republiky," napísala agentúra AFP s odkazom na prvého tureckého prezidenta, ktorý pred 100 rokmi založil Tureckú republiku.
Stúpenci chvália Erdogana za uvoľnenie náboženských obmedzení v oficiálne sekulárnom moslimskom štáte, ambiciózne infraštruktúrne projekty a za vplyvnú pozíciu Turecka na geopolitickej scéne. "Kritici ho obviňujú, že skĺzol k autoritárstvu, ktoré pripomína osmanských sultánov, otriasol základmi demokracie a ožobračil milióny ľudí krokmi, ktoré sú v rozpore s konvenčnými ekonomickými princípmi," píše AFP.
Lacné sľuby, veľké očakávania
Vo víťaznom príhovore Erdogan sľúbil, že udrží nízke úrokové sadzby a tým zníži infláciu v krajine. Podľa expertov však ide o absurditu - tradičná teória ekonómie tvrdí pravý opak toho, čo vyhlasuje turecký prezident.
V zahraničnej politike si Erdogan podľa serveru Politico udrží „robustné diplomatické a ekonomické vzťahy" s Moskvou a zostane kritickým a ťažkým spojencom v NATO. Podľa analytikov Erdogan pristúpi na ratifikáciu vstupu Švédska do NATO najskôr vtedy, keď budú mať garantovaný nákum stíhačiek F-16 Spojenými štátmi.
Americký prezident Joe Biden aj generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg už Erdoganovi gratulovali k nedeľnému víťazstvu s tým, že sa tešia na spoluprácu. Stoltenberg v blahoprajnom tweete spomenul aj júlový summit NATO.
Erdogan taktiež pritvrdil v nacionalistických a konzervatívnych názoroch. "Jediným víťazom volieb je Turecko," povedal po nedeľnom hlasovaní, v ktorom vyzval k jednote. Krátko potom sa už opäť pustil do komunity LGBT+, ako by pokračoval v kampani, uviedol server BBC.
„Rodina je pre nás svätá,“ vyhlásil Erdogan a už pri víťaznom prejave naznačoval, že bude pokračovať vo vláde tvrdej ruky.
Milý chlapík, ktorý chcel poslať všetkých migrantov domov
„Opozičný líder viedol kampaň ako milý chlapík, s heslom, že do Turecka znovu vráti jar,“ informuje portál BBC. Po prehre v prvom kole volieb Kilicdaroglu pritvrdil tón kampane - pred voľbami chcel napríklad poslať všetkých migrantov naspäť domov.
Pritvrdením kampane síce mohol získať nové hlasy nacionalistov, na volebný úspech to ale nestačilo. Práve naopak - iných voličov, napríklad Kurdov, mohol skôr odstrašiť. Erdogan napokon sľúbil poslať domov milión sýrskych utečencov, no v Turecku sa ich aktuálne nachádza 3,7 milióna.
„Už sme dobrovoľne vrátili takmer 600 tisíc ľudí do bezpečných oblastí v Sýrii. S novým presídľovacím projektom zabezpečíme do niekoľkých rokov návrat milióna ľudí,“ povedal Erdogan, ktorého aktivisti za ľudské práva kritizujú za nelegálne deportácie sýrskych migrantov do vlasti. Migranti sa väčšinou posielajú na severné územie Sýrie, kde turecká armáda ovláda s miestnymi povstalcami niektoré územia predtým obývané Kurdmi.
Po oznámení výsledkov sa ulice Ankary, Istanbulu a ďalších miest zaplnili ľuďmi s červenými tureckými vlajkami, klaksóny áut Erdoganových priaznivcov trúbili. „Je to vodca, ktorý sa vzoprel celému svetu a dal svetu lekciu,“ povedala BBC päťdesiatročná Hatice Duranová.
„Toľko ho milujem. Dúfam, že nám ho Boh nevezme. Zomrel by som pre neho,“ povedal stanici CNN ďalší z Erdoganových priaznivcov, ktorí v Istanbule v noci sledovali prejav prezidenta z jeho paláca v Ankare na veľkoplošnej obrazovke. „Dúfam, že bude žiť večne, je mojím otcom, starým otcom, strýkom – je moje všetko,“ dodal ďalší fanúšik Erdogana.