Odhad, že do tohtoročného októbra zo Sudánu ujde milión ľudí, je možno konzervatívny, uviedol podľa agentúry Reuters vysoký komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi. Zároveň poznamenal, že konflikt v tejto africkej krajine zvyšuje riziko, že sa v tomto nestabilnom regióne rozšíria zbrane.
Od polovice apríla, keď prepukli boje medzi sudánskou armádou a polovojenskými Jednotkami rýchlej podpory, zo Sudánu ušlo viac ako 350-tisíc ľudí. Väčšina z nich utiekla do Egypta, Južného Sudánu a Čadu. Vnútorne vysídlený na území Sudánu je viac ako milión z 49 miliónov obyvateľov krajiny. Ťažké boje zasiahli aj obývané štvrte hlavného mesta Chartúmu a prepukli tiež v Dárfúre na západe krajiny.
Sudán podľa odhadov UNHCR počas šiestich mesiacov od začiatku bojov opustí 800-tisíc Sudáncov a 200-tisíc cudzincov. Grandi to uviedol pri rozhovore v Káhire po tom, čo navštívil hranicu so Sudánom. "Táto prognóza, že v nasledujúcich niekoľkých mesiacoch dosiahneme tieto vysoké čísla, môže byť dokonca konzervatívna," povedal. "Spočiatku som neveril, že to tak bude, ale teraz sa začínam obávať," dodal.
So Sudánom susedí okrem iného Južný Sudán, Stredoafrická republika, Etiópia a Líbya, ktoré sú postihnuté vlastnými nedávnymi konfliktmi.
Zrútenie práva a poriadku v Sudáne a "veľa ľudí, ktorí sa zúfalo snažia pokračovať vo svojich životoch", by podľa Grandiho mohlo byť živnou pôdou pre obchodovanie s ľuďmi, pričom zbrane prúdiace cez hranice by mohli vyvolať ďalšie násilie. "Videli sme to v Líbyi a v Sahele. Nechceme, aby sa to opakovalo, pretože to bude násobiť kríza a humanitárne problémy, "povedal Grandi.
UNHCR požiadal o 470 miliónov dolárov na šesťmesačnú reakciu na utečeneckú krízu v Sudáne, podľa Grandiho zatiaľ získal iba percento týchto prostriedkov. Darcovská konferencia je podľa šéfa úradu OSN potrebná a medzinárodné spoločenstvo, ktoré sa zaoberá Ukrajinou, jej nevenuje dostatočnú pozornosť. "Je to jasné cítiť nepomer, ktorý je veľmi nebezpečný. Táto kríza má potenciál destabilizovať celý región aj širšiu oblasť, rovnako ako tomu je v prípade Ukrajiny v Európe, "povedal.
UNHCR sa podľa Grandiho snaží začať pomáhať v severosudánskom meste Vedie Halfa, kde mnoho sudánskych mužov vo veku 16 až 50 rokov uviazlo pri podávaní žiadosti o vízum do Egypta. Ženy, deti a starší ľudia víza nepotrebujú. Pomoc je podľa Grandiho tiež potrebné dodať do nárazníkovej zóny medzi egyptskými a sudánskymi hraničnými priechodmi, kde sa utekajúci rovnako stretávajú s dlhým čakaním.
Od začiatku konfliktu prešlo zo Sudánu do Egypta, kde už žila početná sudánska komunita, takmer 160-tisíc ľudí.