USA a Európska únia v utorok vyjadrili znepokojenie nad kontroverzným poľským zákonom o zriadení komisie pre posúdenie vplyvov Ruska v Poľsku v rokoch 2007 až 2022. Zákon, ktorý by podľa kritikov mohol bez súdu zabrániť politickým oponentom vládnucej strany vo výkone verejných úradov, sa chystá podpísať prezident Duda. Sľúbil však, že ho nechá posúdiť ústavným súdom.
"Vláda USA je znepokojená vládnym schválením nového zákona, ktorý by mohol byť zneužitý na zasahovanie do slobodných a spravodlivých volieb v Poľsku," uviedol hovorca amerického ministerstva spravodlivosti Matthew Miller.
Dodal, že takýto zákon "by mohol byť použitý na zablokovanie kandidatúry opozičných politikov bez riadneho procesu".
Eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders v utorok povedal, že zákon by mohol "pripraviť občanov a jednotlivcov o ich právo byť zvolený do verejnej funkcie, verejného úradu". Dodal, že obzvlášť ho znepokojuje, že „to bude možné urobiť úradným rozhodnutím bez akéhokoľvek súdneho preskúmania“.
Reynders varoval, že Európska únia „nebude váhať s prijatím opatrení, ak to bude potrebné, pretože nie je možné súhlasiť s takýmto systémom bez skutočného prístupu k spravodlivosti“.
Podľa niektorých expertov zákon porušuje poľskú ústavu a opozícia Dudu vyzvala, aby ho nepodpisoval.
Vládnuca nacionalistická strana Právo a spravodlivosť tvrdí, že liberálna opozičná Občianska platforma dovolila, aby sa Poľsko stalo nebezpečne závislým na ruských fosílnych palivách v čase vlády PO v rokoch 2007 až 2015. To podľa PiS vyvoláva otázky, či boli členovia PO pod nadvládou Moskvy.
PO túto kritiku odmieta a opozícia zákon prekrstila na „Lex Tusk“ s využitím latinského termínu pre „zákon“. Podľa nich je cieľom zákona odstaviť predsedu PO a bývalého premiéra a predsedu Európskej rady Donalda Tuska z politickej scény pred parlamentnými voľbami plánovanými na tohtoročnú jeseň.