Americké ministerstvo spravodlivosti uzavrelo vyšetrovanie bývalého viceprezidenta Mikea Penca spojené s prechovávaním utajovaných dokumentov v jeho dome bez toho, aby proti nemu vzniesla obvinenie. S odvolaním sa na svoje zdroje o tom dnes informovali americké médiá.
Vyšetrovanie sa začalo po tom, ako v januári Penceov tím nahlásil nález viacerých dokumentov s označením tajné v jeho dome v štáte Indiana.
Podľa informácií denníka The New York Times (NYT) sa viceprezident z administratívy niekdajšieho šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa o ukončení vyšetrovania dozvedel v liste doručenom vo štvrtok. Správa prišla necelý týždeň predtým, ako sa podľa médií Pence chystá potvrdiť svoju kandidatúru na prezidenta a vstúpiť do primárok Republikánskej strany, ktorých favoritom je aktuálne Trump.
Nedopatrením zabalené a prepravené
Pence opustil viceprezidentský post v januári 2021 a o dva roky neskôr jeho právnik listom informoval Národný archív Spojených štátov, že politik pri sebe má "malý počet" dokumentov podliehajúcich utajeniu. Tie vraj boli "nedopatrením zabalené a prepravené" na konci jeho a Trumpovho úradovania.
Penceov domov potom prehľadali agenti Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI), ktorí našli ďalší dokument s označením tajné. Po zhodnotení všetkých dôkazov však vyšetrovatelia právnikovi bývalého viceprezidenta napísali, že "žiadne trestné obvinenia nebudú požadované", píše NYT.
Agentúra Reuters uvádza, že Národný archív, ktorý sa stará o citlivé materiály americkej vlády, pred niekoľkými mesiacmi vyzval bývalých prezidentov a viceprezidentov USA, aby sa ubezpečili, že pri sebe nemajú dokumenty, ktoré by mali byť v rukách archivárov.
Trump odmietol citlivé dokumenty vydať
Výzva prišla v reakcii na zistenie, že množstvo materiálov s rôznym stupňom utajenia si z Bieleho domu odniesol na Floridu exprezident Trump. Citlivé dokumenty sa potom našli tiež v bývalej kancelárii súčasnej hlavy štátu Joea Bidena, ktorého teraz vyšetruje tím osobitného vyšetrovateľa ministerstva spravodlivosti.
Špeciálny vyšetrovateľ bol menovaný tiež v kauze Trumpa, ktorý na rozdiel od Pence a Bidena s úradmi plne nespolupracoval a opakovane odmietol vydať všetky citlivé materiály, ktoré mal vo svojej floridskej rezidencii Mar-a-Lago. FBI tam nakoniec vlani v lete vykonala prehliadku a zabezpečila dokumenty so stupňom utajenia dôverné, tajné a prísne tajné. Trump akékoľvek pochybenie odmieta, akokoľvek americký zákon o "prezidentských záznamoch" stanovuje, že všetky vládne záznamy mal pri jeho odchode z funkcie prevziať archív.
Tím zvláštneho vyšetrovateľa Jacka Smitha na kauze pracuje niekoľko mesiacov a vypočul množstvo svedkov vrátane Trumpových právnikov. Americké médiá vo štvrtok prišli s informáciou, že federálni prokurátori majú k dispozícii aj zvukový záznam z leta 2021, na ktorom Trump priznáva, že si nechal utajovaný dokument Pentagonu o potenciálnom útoku na Irán.
Dnes televízia CNN informovala, že vyšetrovatelia tento rok po odhalení nahrávky poslali Trumpovi výzvu na odovzdanie akýchkoľvek materiálov v tejto súvislosti, avšak exprezidentov tím daný dokument nenašiel.