Pri najhoršej železničnej nehode v Indii v 21. storočí zomrelo v piatok v štáte Odiša na východe krajiny zrejme 288 ľudí a ďalšie stovky ich utrpeli zranenia. Informovali o tom dnes indické médiá a svetové agentúry. Príčiny tragédie zostávajú nejasné, podľa indickej agentúry ANI sa zrazili dva expresné osobné vlaky a jeden nákladný. Miesto nešťastia navštívil premiér Naréndra Módou, ktorý prisľúbil podrobné vyšetrovanie a potrestanie vinníkov.
"Záchranná operácia je pri konci," povedal dnes agentúre AFP úradník z koordinačného strediska záchrannej služby s poznámkou, že záchranári odviezli všetkých zranených a vyslobodili tiež mŕtvych. Do rozsiahlej záchrannej a pátracej operácie sa zapojili stovky hasičov, policajtov, záchranárov i členov armády.
Čas vypršal
"Do (piatkovej) 22:00 večernej (18:30 nášho času) sme boli schopní zachraňovať preživších. Potom už išlo len o vyťahovanie mŕtvych tiel," povedal agentúre AP Sudhanšu Sarangi, šéf miestneho hasičského a záchranného zboru. Na mieste pokračuje odpratávanie trosiek, aby mohla byť obnovená železničná doprava.
Záchranári podľa AP našli najmenej 280 tiel obetí, agentúry ANI, Reuters a AFP informujú o 288 obetiach. Ďalšie stovky ľudí utrpeli zranenia. Kým stanica BBC News uvádza zhruba 1000 zranených, AP píše o 900 zranených a ANI alebo web Hindustan Times informujú o približne 800 ľuďoch, ktorí boli pri nehode zranení, desiatky z nich ťažko.
"Bol som na mieste a videl okolo seba krv, zlámané končatiny a zomierajúcich ľudí," povedal Reuters telefonicky jeden zo svedkov tragédie. Ďalším indickým médiám opísal, ako na neho po náraze spadlo desať až 15 ľudí, a ocitol sa na dne ľudskej hromady. "Zranil som sa na ruke a tiež vzadu na krku. Keď som vyliezol z vozňa, videl som, že niekto prišiel o ruku, iný o nohu, zatiaľ čo niekto mal zdeformovaný tvár," povedal.
Na záberoch z miesta bolo vidieť záchranárov, ako v poškodených vagónoch hľadajú preživších, zatiaľ čo cestujúci volajú o pomoc alebo plačú vedľa trosiek. Zranených z miesta nehody odvážalo vyše 200 sanitiek, s odvozom do nemocnice vypomáhali aj autobusy. Povolaných do služby bolo vyše sto lekárov. Dobrovoľníci prichádzajú darovať krv.
Príčina je nejasná
Železničné nešťastie sa odohralo v piatok okolo 19:00 miestneho času (15:30 nášho času) pri stanici v dedine Bahanaga (v okrese Balasúr) asi 270 kilometrov od Kalkaty. Zatiaľ nie je úplne jasné, čo sa presne stalo. Podľa agentúry ANI sa zrazili dva expresné osobné vlaky a jeden nákladný.
Podľa jednej z verzií zrejme jeden osobný vlak išiel po zlej koľaji a narazil do stojaceho nákladného vlaku. Kvôli tomu vykoľajil a potom narazil do druhého expresu s cestujúcimi. Podľa polície a drážnych vyšetrovateľov bola príčinou zrejme ľudská chyba a zle postavené signalizačné zariadenia, uvádza denník Times of India.
Začína sa vyšetrovanie
Premiér Módí dnes prišiel na miesto tragédie a zrážku vlakov označil za "bolestný incident", ktorý bude dôkladne vyšetrený. "Tí, ktorí budú uznaní za vinných, budú prísne potrestaní," vyhlásil podľa ANI šéf vlády, ktorý tiež navštívil zranených v nemocnici. Na dnes medzitým kvôli nešťastiu zvolal mimoriadne vládne rokovanie.
Už skôr sľúbil všetkým postihnutým maximálnu možnú pomoc. Každá rodina by mala dostať podľa miestnych médií asi 12-tisíc dolárov za osobu, ktorá pri nehode zomrela, vážne zranenia dostanú kompenzáciu 2500 dolárov a ľahko zranenia 600 dolárov.
V Odiši je na dnes vyhlásený štátny smútok. Sústrasť rodinám obetí nešťastia vyjadrili už viacerí politici, okrem iného z Austrálie, Srí Lanky či Taiwanu. Na twitteri tak urobil aj český minister zahraničia Jan Lipavský či kanadský premiér Justin Trudeau. Kondolencie poslali aj predstavitelia Európskej únie. "Hrozné správy z Indie.
Moju najúprimnejšiu sústrasť rodinám obetí. Európa plače s vami," uviedla šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v odkaze indickej vláde. "Európska únia je pripravená vám pomôcť, akýmkoľvek spôsobom to bude možné," napísal na twitteri predseda Európskej rady Charles Michel.
India má jednu z najrozsiahlejších sietí železničných tratí na svete, tamojšie dráhy podľa svojich údajov každý deň prepraví na 13 miliónov cestujúcich. Vlakové nešťastia sú tam časté, to piatkové je však v 21. storočí najhoršie. Doteraz najtragickejšie sa podľa BBC odohralo v roku 1981, keď o život prišlo na 800 ľudí. V roku 1995 sa pri Dillí zrazili dva vlaky, pričom zahynulo 358 ľudí, poznamenala AP. Príčinou železničných nehôd býva zvyčajne ľudská chyba a tiež zastaraný signalizačný systém.