Zatiaľ nie je možné presne určiť, kto je zodpovedný za utorkové zničenie priehrady Kachovka na juhu Ukrajiny, ale všetko nasvedčuje tomu, že išlo o úmyselný čin Ruska. Napísal to dnes v hodnotení situácie na Ukrajine americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Kyjev a Moskva sa od utorkového rána navzájom obviňujú z pretrhnutia priehrady, ktorej voda zaplavila rozsiahle územia a celé mestá a dediny, čo prinútilo tisíce ľudí k evakuácii.
FOTOGALÉRIA: Satelitné snímky ukazujú skazu po zničení Kachovskej priehrady:
"ISW v súčasnosti nemôže ponúknuť definitívne hodnotenie toho, kto je zodpovedný za incident zo 6. júna, ale domnieva sa, že súhrn dôkazov, argumentov a rétoriky naznačuje, že priehradu úmyselne poškodili Rusi," uviedli analytici na Twitteri.
Odrazili ofenzívu, ktoré ešte nezačala
Inštitút v analýze podrobne opísal všetky podrobnosti a vyjadrenia o incidente, ktoré sú dostupné z verejných zdrojov. Ruskí predstavitelia podľa nich využívajú obvinenia voči Ukrajine, aby zdôraznili údajný neúspech ukrajinskej protiofenzívy. V utorok sa v tomto zmysle vyjadrili hovorca Kremľa Dmitrij Peskov a ruský minister obrany Sergej Šojgu, dnes o tom hovoril napríklad šéf ruskej okupačnej správy Chersonskej oblasti Vladimir Saldo.
"Z vojenského hľadiska sa operačno-taktická situácia vyvinula v prospech Ruska," citovala Saldo agentúra TASS a dodala, že Ukrajina chcela zničením priehrady Kachovka odvrátiť pozornosť od strát na fronte. Šéf okupačnej správy sa tiež domnieva, že záplavy napríklad sťažia ukrajinským vojakom prechod cez Dneper v prípade, že budú chcieť zaútočiť na ruské pozície na druhej strane rieky. "Ublížili si," povedal úradník dosadený Moskvou.
ISW poznamenal, že tvrdenia ruských predstaviteľov týkajúce sa údajnej ukrajinskej protiofenzívy sú "nepresvedčivé", pretože Ukrajina podľa dostupných dôkazov zatiaľ žiadnu protiofenzívu nezačala. Okrem toho podľa analytikov ruské zdroje už dlho vyjadrujú obavy z možnosti, že ukrajinské sily prekročia Dneper a povedú protiútok do časti Chersonskej oblasti kontrolovanej Ruskom.
Komu by to vyhovovalo?
Analytici vlani na jeseň odhadovali, že Rusi majú väčší záujem o zatopenie dolného toku Dnepra, hoci by to poškodilo ich obranné pozície. V októbri napríklad ISW zhodnotil, že Ukrajina nemá materiálny záujem na odstrele priehrady, a varoval, že v takomto prípade by bolo zaplavením ohrozených až 80 dedín. Ukrajinskí predstavitelia to potvrdili v utorok, keď hovorili o rovnakom počte bezprostredne po zničení priehrady.
Ukrajinský expert Mychajlo Jaceňuk v utorok tiež varoval, že zničenie priehrady Kachovka by malo rozsiahle následky pre obyvateľov zaplavených oblastí a pre ukrajinskú ekonomiku, ktorá je z dvoch tretín naviazaná na kaskádu šiestich priehrad na Dnepri. Naplnenie priehrady, ktorá zabezpečuje pitnú vodu alebo zavlažovanie pre celý región, bude podľa neho trvať roky.