Maďarský premiér Viktor Orbán a členovia jeho vlády sa v stredu v budínskom sídle úradu vlády zúčastnili na prípravnom fóre o nadchádzajúcom predsedníctve Maďarska v Rade Európskej únie v druhom polroku 2024. Pre agentúru MTI to uviedol Orbánov hovorca Bertalan Havasi, informuje spravodajca TASR v Budapešti.
"Maďarsko začalo prípravy na predsedníctvo v Európskej únii," vyhlásil Orbán a zdôraznil, že jeho vláda je skúsená a pripravená, pôjde totiž o druhé maďarské predsedníctvo v Rade Únie. "Sme pripravení efektívne riešiť výzvy, ktorým Európa čelí," podčiarkol premiér.
Orbán vyjadril vďaku generálnemu riaditeľovi pre všeobecnú a inštitucionálnu politiku Generálneho sekretariátu Rady Európskej únie Didierovi Seeuwsovi a generálnej riaditeľke pre komunikáciu GSC Agnieszke Bartolovej, že prijali pozvanie do Budapešti, aby sa na dvojdňovom prípravnom stretnutí podelili o svoje skúsenosti s maďarskými ministrami.
Európsky parlament 1. júna uznesením vyjadril vážne obavy v súvislosti s vývojom v Maďarsku vzhľadom na nadchádzajúce maďarské predsedníctvo v Rade Európskej únie v druhom polroku 2024. Maďarská ministerka spravodlivosti Judit Vargová v tejto súvislosti vyhlásila, že išlo o úplne zbytočné uznesenie.
"Pre ľavicovú väčšinu v Europarlamente, ktorá podporuje vojnu na Ukrajine, je zlou správou, že dnes úplne zbytočne hlasovala o uznesení odsudzujúcom našu krajinu, pretože prípravné práce sú už v plnom prúde," napísala Vargová na Facebooku.
Europoslancov znepokojuje stav hodnôt Európskej únie v Maďarsku, ktorý sa zhoršuje v dôsledku "úmyselného a systematického úsilia vlády" aj napriek tomu, že Europarlament aktivoval mechanizmus podľa článku sedem Lisabonskej zmluvy.
Stála spravodajkyňa Europarlamentu pre Maďarsko Gwendoline Delbosová-Corfieldová uviedla, že europarlament jednotne vyjadril hlboké znepokojenie nad zhoršením situácie v oblasti právneho štátu v Maďarsku. "Uvoľnenie zmrazených finančných prostriedkov Európskej únie v tejto fáze by Fideszu umožnilo pokračovať vo svojich útokoch na základné práva. Nastal čas, aby Rada Európskej únie pochybovala o tom, či členský štát, ktorý čelí právnemu konaniu podľa článku sedem, môže dôveryhodne zastávať predsedníctvo Európskej únie," opísala situáciu.