Srbský prezident Aleksandar Vučič. FOTO: Reuters
StoryEditor

Vučić podmienil účasť Srbov v kosovských voľbách udelením autonómie. Priština musí ustúpiť, tvrdí

09.06.2023, 18:41
Autor:
ČTKČTK

Kosovské úrady budú podľa Aleksandra Vučiča musieť siahnuť k určitým ústupkom, aby si zabezpečili účasť Srbov v novom hlasovaní.

Srbský prezident Aleksandar Vučić v rozhovore s agentúrou Reuters vyzval Kosovo, aby neorganizovalo nové voľby v okresoch so srbskou väčšinou na severe krajiny skôr, ako kosovským Srbom poskytne autonómiu. Opakovanie hlasovania považuje medzinárodné spoločenstvo za východisko zo súčasnej krízy na severe Kosova a podporu tomuto riešeniu v minulých dňoch vyslovila tiež kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová.

Kosovské úrady budú podľa Vučiča musieť siahnuť k určitým ústupkom, aby si zabezpečili účasť Srbov v novom hlasovaní. "Stále nemáme Združenie srbských okresov, stále nedošlo k stiahnutiu (kosovskoalbánskych) špeciálnych policajných jednotiek a tamojších starostov," povedal srbský prezident v rozhovore, ktorý bol dnes zverejnený.

image

Desaťtisíce ľudí protestovali v Srbsku proti vláde kvôli nedávnej streľbe, vinia aj násilie v médiach

Otázka samosprávy pre srbskú menšinu v Kosove je dlhé roky jablkom sváru vo vzťahoch medzi Belehradom a Prištinou. Kosovo sa k nej zaviazalo už v dohode z roku 2013, vláda premiéra Albina Kurtiho i predchádzajúce kabinety ju ale odmietli uviesť do praxe v obavách, že Srbsko by prostredníctvom autonómneho celku mohlo ovplyvňovať vnútorné záležitosti kosovského štátu.

K vytvoreniu územného celku tvoreného okresmi sa srbskou väčšinou vyzýva Prištinu tiež Európska únia a Spojené štáty. Americký vyslanec pre západný Balkán Gabriel Escobar v stredu povedal, že Kosovo musí poskytnúť kosovským Srbom viac autonómie, ak chce pomýšľať na vstup do euroatlantických štruktúr.

V severnom Kosove na konci mája prepukli násilné protesty v súvislosti s nástupom štyroch starostov - etnických Albáncov - na radnice. Starostovia boli zvolení v aprílových voľbách, ktoré miestni Srbi bojkotovali. Kosovská polícia sa snažila ich nástup do úradov umožniť, čo vyvolalo strety s demonštrantmi. Zranenia utrpeli tri desiatky členov medzinárodných jednotiek KFOR a asi 50 protestujúcich Srbov. Srbi už v novembri odišli z kosovských inštitúcií a svoj návrat podmieňujú okrem iného práve získaním autonómie.

image

Macron a Scholz vyzvali na nové voľby v severných okresoch Kosova

Kosovská prezidentka Osmaniová v stredu povedala Reuters, že je naklonená možnosti usporiadať nové voľby v prevažne srbských okresoch na severe krajiny. Predpokladom však podľa nej je, že tento krok podporí formou petície aspoň 20 percent tamojších obyvateľov. To je však vzhľadom na doteraz odmietavé stanovisko vlády v Prištine voči autonómii pre kosovských Srbov značne nepravdepodobné.

Belehrad stratil kontrolu nad Kosovom v roku 1999, keď nálety NATO ukončili ozbrojený konflikt v regióne a prinútili k stiahnutiu srbskej ozbrojenej sily. V roku 2008 Kosovo vyhlásilo nezávislosť od Srbska, ktoré ho však ďalej považuje za súčasť svojho územia. Kosovo za suverénny štát považuje asi polovica štátov OSN vrátane Česka.

01 - Modified: 2023-06-03 20:22:31 - Feat.: 1 - Title: Desaťtisíce ľudí protestovali v Srbsku proti vláde kvôli nedávnej streľbe, vinia aj násilie v médiach 02 - Modified: 2023-06-01 21:36:16 - Feat.: 1 - Title: Macron a Scholz vyzvali na nové voľby v severných okresoch Kosova 03 - Modified: 2023-05-31 11:25:11 - Feat.: 1 - Title: Z oslavovanej dohody Kosova a Srbska je zdrap papiera. Môžu boje o radnice prerásť do vojenského konfliktu?
01 - Modified: 2023-09-22 07:21:59 - Feat.: - Title: Srbský prezident zosmiešnil chorvátsku výzvu členom OSN, aby uznali Kosovo 02 - Modified: 2023-09-18 19:43:31 - Feat.: - Title: Kosovský premiér kritizuje Lajčáka, hovorí o zaujatosti v prospech Srbska 03 - Modified: 2023-09-14 18:45:43 - Feat.: - Title: Rozpory medzi Kosovom a Srbskom sa nepodarilo prekonať, upozornil šéf európskej diplomacie 04 - Modified: 2023-09-11 11:41:41 - Feat.: - Title: Migrantov chcú zastaviť skôr. Srbsko-severomacedónske hranice strážia maďarskí, srbskí a rakúski policajti 05 - Modified: 2023-09-11 12:08:28 - Feat.: - Title: Dramatický nárast čínskych investícií v Srbsku, do ťažby medi a zlata naleje miliardy
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
23. september 2023 07:16