Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes vyzval Švajčiarsko, aby povolilo nepriamy vývoz vojnového materiálu na Ukrajinu, informovala agentúra Reuters. Dodal, že tento krok by mal zásadný význam v boji proti ruskej invázii. Krajina by podľa neho tiež mohla usporiadať mierový summit.
Bolo by to životne dôležité
"Viem, že sa vo Švajčiarsku diskutuje o vývoze vojnového materiálu na ochranu a obranu Ukrajiny. Bolo by to životne dôležité," povedal Zelenskyj prostredníctvom videa švajčiarskym zákonodarcom. "Potrebujeme zbrane, aby sme mohli na Ukrajine obnoviť mier," dodal.
Zelenskyj, ktorý mal na sebe obyčajné čierne tričko s nápisom "Ukrajina" na hrudi, poďakoval Švajčiarsku za prijatie sankcií Európskej únie a vyzval krajinu, aby usporiadala celosvetový mierový summit.
"Je veľmi dôležité prejaviť solidaritu, pretože tieto sankcie nám pomôžu ukončiť agresiu. Musíme ich posilniť," povedal Zelenskyj. "Rád by som vás vyzval na usporiadanie globálneho mierového summitu. Môžete sa na ňom ujať vedúcej úlohy a môžete do neho zapojiť svoje národné odborné znalosti. Môžete priniesť svoje know-how a usporiadať taký mierový summit," dodal.
Konzervatívci sú proti, diskusie však pokračujú
Konzervatívna Švajčiarska ľudová strana, ktorá je odporcom povolenia reexportu, prejav odmietla a uviedla, že je v rozpore s neutralitou krajiny.
Švajčiarsky parlament na začiatku júna hlasoval proti mimoriadnemu povoleniu nepriamemu vývozu zbrojného materiálu pochádzajúceho zo Švajčiarska na Ukrajinu. Švajčiarsko zatiaľ s odkazom na svoju neutralitu odmieta vývoz svojho zbrojného materiálu na Ukrajinu a zmluvne to zakazuje aj svojim obchodným partnerom. Napríklad neumožňuje ani to, aby bola Ukrajine odovzdaná munícia, ktorú Bern pred rokmi predal Nemecku.
Podľa agentúry DPA hlasovaním ešte neskončila diskusia o zásadnej zmene zákona o vojenskom materiáli. Parlamentný bezpečnostný výbor sa okrem iného zaoberá myšlienkou povoliť dodávky zbraní a munície v prípade, že Bezpečnostná rada OSN alebo dve tretiny Valného zhromaždenia OSN konštatujú, že daná krajina je obeťou útočnej vojny odporujúcej medzinárodnému právu.