Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken sa v Pekingu stretol s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Podľa agentúry Reuters čínsky prezident uviedol, že počas návštevy šéfa americkej diplomacie sa vo vzťahoch medzi oboma krajinami dosiahol pokrok. Blinken je prvým ministrom zahraničných vecí USA, ktorý sa od roku 2018 stretol s čínskym prezidentom.
"V niektorých konkrétnych bodoch sme našli spoločnú reč. To je veľmi dobré," povedal Si Ťin-pching. Vyjadril nádej, že stretnutie pozitívne prispeje k stabilizácii vzťahov medzi Pekingom a Washingtonom. Ich príčinou sú spory týkajúce sa obchodu, technológií alebo čínskych územných nárokov.
Spoločné ciele
Blinken uviedol, že Spojené štáty sa nesnažia potlačiť hospodársky rozvoj Číny, ale budú naďalej prijímať kroky, ktoré chránia národné záujmy USA. Povedal tiež, že Washington je pripravený spolupracovať s Pekingom v oblastiach, v ktorých majú obe krajiny spoločné ciele, ako je verejné zdravie alebo potravinová bezpečnosť. Je tiež odhodlaný pracovať na zvýšení počtu priamych letov medzi USA a Čínou.
Blinken označil za kľúčové, aby Spojené štáty a Čína viedli rozhovory o obrane. Podľa jeho slov sa však v tejto otázke nedosiahol žiadny pokrok.
Šéf americkej diplomacie tiež ocenil konštruktívnu úlohu Číny v úsilí o dosiahnutie mieru na Ukrajine, ktorá čelí ruskej invázii. Blinken zároveň uviedol, že od Číny dostal ubezpečenie, že nebude poskytovať zbrane Rusku.
Otázka Taiwanu
Pokiaľ ide o Taiwan, Blinken potvrdil, že Spojené štáty rešpektujú politiku jednej Číny. Preto neuznávajú Taiwan ako samostatný štát, hoci s ním udržiavajú úzke kontakty. Čína považuje Taiwan za jednu zo svojich provincií a hrozí mu vojenskou intervenciou, ak vyhlási nezávislosť. Na stretnutí s čínskym prezidentom Blinken vyjadril znepokojenie USA a ďalších krajín sveta nad "provokatívnymi" krokmi Číny v Taiwanskom prielive.
Šéf americkej diplomacie počas stretnutia s čínskym prezidentom spomenul aj prípady "neprávom zadržiavaných občanov USA" v Číne a vyzval Peking, aby vyvinul tlak na Severnú Kóreu a zabránil jej nebezpečnému konaniu.
Stretnutie oboch lídrov, ktoré dlho nebolo potvrdené, sa považovalo za kľúčové pre úspech Blinkenovej dvojdňovej návštevy Číny. Podľa agentúry Reuters by mohlo pomôcť pripraviť pôdu pre samit medzi šéfom Bieleho domu Joeom Bidenom a Si Ťin-pchingom neskôr v tomto roku.
Americkí predstavitelia pred Blinkenovou cestou do Číny uviedli, že vidia malú šancu na prelom v otázkach konfliktu, čo sa podľa agentúry AP zatiaľ potvrdilo. Spory sa týkajú takých otázok, ako je obchod, ako aj snahy USA brzdiť čínsky polovodičový priemysel, ako aj otázka samosprávy Taiwanu a dodržiavania ľudských práv zo strany Číny.