Americké tajné služby vedeli s predstihom o zámere Jevgenija Prigožina podniknúť ozbrojenú akciu v Rusku a informovali o ňom najvyššie americké politické vedenie. S odvolaním sa na anonymné zdroje o tom píšu denníky The New York Times a The Washington Post. Presné načasovanie akcie nebolo podľa nich ale jasné až do posledných hodín pred obsadením ruského vojenského velenia v Rostove na Done.
Prigožinovou hlavnou motiváciou pre ozbrojenú akciu voči ruskému armádnemu veleniu a ministerstvu obrany podľa amerických médií nebol údajný raketový útok ruskej armády na pozície jeho žoldnierov, ale dlhotrvajúca antipatia, ktorú Prigožin voči predstaviteľom ruskej armády chová. Táto nevraživosť vyvrcholila 10. júna po dobytí východoukrajinského mesta Bachmut, keď ruské ministerstvo obrany vydalo nariadenie, že všetci dobrovoľní bojovníci sa musia podpisom zmluvy podriadiť veleniu ruskej armády.
"Pre Prigožina bolo úplne vylúčené, aby wagnerovcov podriadil veleniu Šojgua," povedala pre NYT Tatiana Stanovaya, politologička z analytického centra Carnegie. Denník pripomína, že antipatia medzi Šojguom a Prigožinom je vzájomná.
Americké rozviedky sa o Prigožinových zámeroch dozvedeli v polovici júna a obratom informovali Biely dom a ďalšie vládne orgány, píše WP. Podľa NYT sa o veci dozvedela aj úzka skupina lídrov Kongresu, a to vo štvrtok, keď tajné služby získali ďalšiu potvrdzujúcu informáciu o tom, že wagnerovci chystajú ozbrojenú akciu vo vnútri Ruska.
Prigožin päťtisíc svojich mužov zastavil v sobotu len pár stoviek kilometrov pred Moskvou, keď sa podľa ruskej tlače podarilo bieloruskému vodcovi Alexandrovi Lukašenkovi dojednať návrat bojovníkov na základne. Prigožin sa podľa dohody údajne teraz odoberie do Bieloruska.
Americké politické vedenie svoje spravodajské informácie podľa zdrojov oboch amerických denníkov držalo v tajnosti, aby nezadalo ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi dôvod zvaliť vinu za prípadný puč na Spojené štáty. Stredobodom amerických obáv bola nestabilita, ktorá by vznikla v krajine s jadrovými zbraňami prechádzajúcou vojenským prevratom, zhodujú sa denníky.
Prigožin, známy pod prezývkou Putinov kuchár, v Spojených štátoch čelí obvineniu z údajného zasahovania do prezidentských volieb v roku 2016. Okrem cateringu a vedenia žoldnierskej organizácie sa Prigožin venuje internetovej propagande zameranej proti Západu vo svojej Agentúre pre výskum internetu. Tiež rozširuje svoje pôsobenie v Afrike, kde uzatvára bezpečnostné kontrakty s tamojšími vládami, často výmenou za hodnotné ťažobné práva, píše WP.