Líder ruskej vojenskej Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin sa nachádza v Bielorusku, potvrdil dnes tamojší vodca Alexander Lukašenko. Práve on v sobotu s Prigožinom dojednal dohodu o ukončení vzbury jeho žoldnierskej skupiny a zastavení jej postupu na Moskvu.
"Záruky bezpečnosti, ktoré sľúbil (ruský prezident Vladimir Putin), boli poskytnuté. Vidím, že Prigožin už lieta svojím lietadlom. Áno, naozaj je dnes v Bielorusku," povedal Lukašenko pri povyšovaní bieloruských generálov. "Ako som sľúbil, či (žoldnieri) chcú u nás stráviť nejaký čas, tak pomôžeme. Samozrejme na ich účet," dodal podľa štátnej agentúry Belta.
Už skôr sa objavili správy, že Prigožinovo lietadlo pristálo na vojenskom letisku pri Minsku, ale samotná jeho prítomnosť v krajine doteraz nebola jednoznačne potvrdená. Prigožinovým žoldnierom dal Putin na výber, aby buď podpísali kontrakt s ministerstvom obrany o službe v ruskej armáde, alebo aby sa pridali k Prigožinovi v Bielorusku.
Wagnerovci by sa podľa Lukašenka mali s bieloruskými vojakmi podeliť o svoje skúsenosti z bojov. "Ak k nám ich velitelia prídu, pomôžu nám. Majú skúsenosti. Boli v prvej línii, v útočných oddieloch. Povedia nám, čo je teraz dôležité. Budú hovoriť o zbraniach: aké dobre fungovali a aké nie. A tiež o taktike, ako útočiť, ako sa brániť. To je neoceniteľné. To by sme si od wagnerovcov mali vziať," povedal Lukašenko.
Bieloruský líder dnes tiež vyhlásil, že v čase vzbury prehováral Putina na rokovania s Prigožinom, čo ruský prezident spočiatku odmietal ako zbytočné a trval na "tvrdom riešení" problému. "Najnebezpečnejšia nebola samotná situácia, ale to, ako sa mohla vyvíjať a jej následky," poznamenal Lukašenko. Dodal, že navrhol Putinovi, aby neponáhľal s likvidáciou vzbúrencov, a ďalej naliehal na rokovania s Prigožinom, pretože sa chcel vyvarovať krviprelievania.
Odvahu v danej situácii, ktorú v Moskve spočiatku "podcenili a potom dúfali, že sa vyriešia sama", podľa neho prejavili šéfovia oboch komôr ruského parlamentu Valentina Matvijenková a Vjačeslav Volodin, patriarcha Kirill "a už len pár ľudí". Na zásah v Rusku bola ale vraj pripravená bieloruská brigáda a v bojovej pohotovosti boli aj ďalšie bezpečnostné zložky, tvrdil Lukašenko.
Ukrajinská pohraničná stráž podľa svojho hovorcu doteraz nezaznamenala, že by v Bielorusku vznikali tábory pre ruských žoldnierov, ale tento variant nemožno vylúčiť. Situáciu v susednej krajine tiež aktívne sleduje ukrajinská rozviedka, uviedla agentúra Unian. Pripomenula, že v sociálnych sieťach pôsobiaci prokremeľský spravodajský kanál Rybar v pondelok večer tvrdil, že žoldnieri údajne vstúpili do Bieloruska aj so svojimi zbraňami a bojovou technikou.
Lukašenko dnes uviedol, že Bielorusko ponúklo opustenú vojenskú základňu. "Prosím, máme tu plot, máme tu všetko, postavte si tu svoje stany," povedal. Dodal, že sa neplánuje otvorenie náborových kancelárií wagnerovcov v krajine.