Južná Kórea má nové pravidlá pre počítanie veku, zjednotila sa s medzinárodnými. V praxi to znamená, že ľudia v tejto krajine papierovo omladli o rok, v niektorých prípadoch o dva. Veľa obyvateľov v tejto ázijskej krajine doteraz používalo tradičný systém.
Omladnú o rok či o dva
Juhokórejčania v každodennom živote väčšinou svoj vek počítali výrazne inak, než je zvykom na Slovensku a vo väčšine ďalších krajín. Vychádzali z toho, že každé dieťa má už v okamihu narodenia jeden rok a všetci navyše zostarnú o rok každého 1. januára.
V extrémnom prípade to mohlo znamenať, že dieťa narodené 31. decembra malo o deň neskôr, teda 1. januára, už dva roky, zatiaľ čo na Slovensku by mu v tej chvíli ešte chýbalo 364 dní do prvých narodenín.
Vláda tým vyrieši nejasnosti
Pre úradné potreby ázijská krajina už od 60. rokov minulého storočia na určenie veku používala medzinárodný štandard. Vlani v decembri následne tamojší parlament prijal zákony, ktoré nariaďujú používať medzinárodný štandard prakticky vo všetkých oblastiach života. Účinné sú práve od stredy.
Vláda si od zmien sľubuje, že ubudne nejasností a sporov, ktoré boli doteraz s výpočtom veku spojené.
Aj tak zostanú špecifické výnimky týkajúce sa veku odvodu do armády, veku, kedy idú deti do školy, a veku, od kedy je možné piť alkohol a fajčiť. V týchto prípadoch sa bude vychádzať z toho, že čerstvo narodené dieťa má nula rokov, ale že každý 1. január zostarne o rok.