Mnoho krajín Európskej únie a Severoatlantickej aliancie chce poskytnúť Ukrajine bezpečnostné záruky do doby jej prijatia do NATO, štáty stojace mimo vojenskej aliancie však nesúhlasia. Zatiaľ čo politici pobaltských krajín, Poľska či Holandska hovorili pri príchode na dnešný summit EÚ o čo najväčšom posilnení ukrajinskej bezpečnosti pred hrozbou Ruska, rakúsky kancelár Karl Nehammer to odmietol. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyhlásil, že špičky aliancie za dva týždne schvália plán dlhodobej podpory Kyjeva, konkrétny termín ukrajinského členstva však neprisľúbi.
Lídri EÚ si pozvali Stoltenberga na pracovný obed pred začiatkom summitu, ktorého témou je ďalšia okamžitá aj dlhodobá podpora Ukrajiny. Mnoho štátnikov pred rokovaním hovorilo o nových bezpečnostných zárukách, ktoré by európsky blok mal Kyjevu dať.
"Musíme prediskutovať, ako ďaleko zájdeme," vyhlásil holandský premiér Mark Rutte, podľa ktorého musí EÚ vyriešiť, či napríklad poskytnúť Ukrajine ďalšie smrtiace zbrane alebo iné vojenské vybavenie alebo zvoliť iný spôsob podpory.
Rakúsky kancelár Nehammer však dodatočné bezpečnostné záruky pre Kyjev odmietol s odkazom na neutralitu svojej krajiny. "Na úlohu neutrálnych štátov treba explicitne brať ohľad," povedal novinárom Nehammer, podľa ktorého majú podobne rezervovaný prístup aj Írsko, Cyprus a Malta.
Estónska premiérka Kaja Kallasová povedala, že najlepšou zárukou ukrajinskej bezpečnosti bude prijatie do NATO. Podľa Stoltenberga lídri členských krajín na summite za dva týždne v Litve zopakujú, že má Kyjev dvere otvorené, o konkrétnom časovom horizonte prijatie však rokovať nebudú. Prisľúbia ale ďalšie rýchle dodávky zbraní, čo je v súčasnosti pre Ukrajinu najdôležitejšie, dodal šéf aliancie.