Rozdielne postoje dali pred začiatkom summitu Európskej únie najavo vrcholní politici k nedávno dohodnutej migračnej reforme zaväzujúcej štáty EÚ k povinnej pomoci krajinám bloku preťaženým žiadateľovi o azyl. Zatiaľ čo nemecký kancelár Olaf Scholz či talianska premiérka Giorgia Meloniová ju hájili, poľský premiér Mateusz Morawiecki označil dohodu za nespravodlivú a pre svoju krajinu neakceptovateľnú. Podľa diplomatov možno čakať o migrácii dnes večer dlhú debatu, ktorá však zrejme neprinesie žiadne záväzné výsledky.
Štáty EÚ sa začiatkom júna zhodli na reforme nefungujúcich azylových a migračných pravidiel, ktorá má zabezpečiť efektívnejšie vybavovanie azylových žiadostí a uľaviť preťaženým štátom. Poľsko a Maďarsko však nesúhlasili s tým, že menej vyťažené štáty prejmú časť migrantov alebo pomôžu finančne či materiálne.
"Budeme hájiť právo Poľska na to, aby malo rozhodovanie o otázkach svojej bezpečnosti vo vlastných rukách," povedal pri príchode na summit novinárom Morawiecki. Poľsko podľa neho predloží EÚ návrh na posilnenie ochrany hraníc pred migráciou, na ktorú by mala únia vydávať viac peňazí. Chce tiež reformovať pohraničnú agentúru Frontex. Únia by podľa Morawieckého tiež mala o migračných otázkach rozhodovať jednomyseľne, čo by prijatie reformy znemožnilo.
Veľká časť krajín naproti tomu dohodnutý pakt podporuje. Podľa Scholza by mal zlepšiť situáciu na hraniciach EÚ, kde sa majú urýchliť procedúry pre vrátenie odmietnutých žiadateľov. Únia však zároveň nesmie odmietať migráciu ako takú, dodal nemecký kancelár.
"Bola to jediná možnosť, ako vyriešiť problémy všetkých," označila pred začiatkom rokovania reformu za úspech talianska premiérka, ktorej krajina je v súčasnosti hlavnou bránou pre migrantov prichádzajúci do Európy cez Stredozemné more.
V navrhovaných záveroch summitu sa o migračnej reforme doteraz nehovorilo, lídri sa v nich sústredia na menej kontroverzné témy ako je podpora štátov, z ktorých ľudia do Európy mieria.