Pozície Talianska a Poľska ohľadom migrácie nie sú v rozpore, uviedla dnes talianska premiérka Giorgia Meloniová vo Varšave, kde rokovala so svojím poľským náprotivkom Mateuszom Morawieckým. Politici sa spolu zišli po tom, ako Varšava a Budapešť minulý týždeň na Európskej rade zablokovali novú dohodu o migračných a azylových pravidlách v rámci Európskej únie, uviedla agentúra ANSA.
Dohoda, ktorá má uľaviť preťaženým krajinám a zároveň urýchliť návrat neúspešných žiadateľov o azyl, vyžaduje od všetkých štátov, aby tým najvyťaženejším pomáhali. Buď priamo prevzatím utečencov, finančnými príspevkami alebo poskytnutím napríklad policajtov. Poľsko a Maďarsko však tento princíp odmietajú a ich premiéri kvôli tomu zablokovali minulý týždeň závery únijného summitu.
Povinná solidarita
Varšava a Budapešť sa postavili proti tomu, aby bola solidarita pri nakladaní s migrantmi a utečencami povinná, čo bolo súčasťou navrhovanej dohody. Požadovali to Taliansko a Grécko, vzhľadom na vysoký počet migrantov priplávajúci k ich brehom po mori. Poľsko a Maďarsko podľa agentúry AP trvajú na tom, že je lepšie zabrániť ľuďom vo vstupe do Európskej únie.
Meloniová dnes po rokovaní s Morawieckým na tlačovej konferencii uviedla, že európska dvadsaťsedmička nikdy nebude schopná "nájsť skutočné riešenie" situácie, keď už sú migranti v Európe. "Verím, že naša pozícia je v podstate rovnaká. Chceme zastaviť nelegálnu migráciu, "povedala talianska premiérka. "Nemôžem nebrániť niekoho, kto bráni národné záujmy," povedala na adresu poľskej vlády.
izolované hranice
Morawiecki tvrdil, že pre jeho vládnutie je zásadné, aby boli vonkajšie hranice Európskej únie "izolované" a poznamenal, že nesúhlasí s ustanovením v dohode, ktoré chce po krajine, ktorá odmietne prijímať migrantov, povinnosť zaplatiť 20-tisíc eur za každého neprijatého človeka. Poľsko podľa Morawieckého zorganizuje referendum, v ktorom budú Poliaci hlasovať o prijatí nových únijných migračných pravidiel.
Obaja politici spolu dnes prerokovali okrem iného aj regionálnu bezpečnosť s ohľadom na ruskú inváziu na Ukrajinu. Podľa agentúry Reuters uviedli, že Ukrajina musí získať skutočné bezpečnostné záruky. Kyjev usiluje o to, aby NATO na nadchádzajúcom summite vo Vilniuse dalo Ukrajine jasný signál, že krajina bude môcť v budúcnosti vstúpiť do Severoatlantickej aliancie.
Meloniová krajne pravicová strana Bratia Talianska a poľská vládna konzervatívna strana Právo a spravodlivosť sú v Európskom parlamente súčasťou aliancie Európskych konzervatívcov a reformistov.