Nemecko je proti dodaniu kazetovej munície Ukrajine, ktoré podľa tlače dnes ohlásia Spojené štáty. Po rokovaní vo Viedni to povedala nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková. Zaslanie takejto munície vylúčil aj minister obrany Boris Pistorius, píše agentúra Reuters. Nemecko je signatárom dohovoru, ktorý výrobu aj predaj takejto munície zakazuje. Spojené štáty sa k tejto medzinárodnej dohode z roku 2008 podpísanej v Osle nepripojili a neurobili tak ani Rusko či Ukrajina.
"Sledujem správy v médiách. Pre nás ako štát platia dohody z Osla," povedala nemecká ministerka Baerbocková. Podobne sa vyjadril aj minister obrany Pistorius. "Pre nás to nie je možnosť," povedal Pistorius po rokovaní v Berne s tým, že nechce komentovať kroky štátov, ktoré dohovor nepodpísali.
Kazetová munícia by podľa agentúry Reuters mala byť súčasťou nového balíka vojenskej pomoci v hodnote 800 miliónov dolárov, ktorý dnes oznámi americká administratíva prezidenta Joea Bidena. Tá už skôr uviedla, že takýto krok "aktívne zvažuje", poskytnutie tohto druhu munície ale nepotvrdila.
Zaslanie kazetovej munície Ukrajine kritizujú kvôli dopadom na civilné obyvateľstvo aj organizácie na ochranu ľudských práv. Organizácia Human Rights Watch vyzvala USA, aby Ukrajine tieto zbrane neposkytli. Organizácia tiež tvrdí, že túto muníciu používajú pri bojoch ruská aj ukrajinská armáda, čo viedlo k smrti ukrajinských civilistov.
Pri použití kazetovej munície je obvykle do priestoru vypustené veľké množstvo menších bômb, ktoré pokryjú istú plochu. Veľkým problémom sú bomby, ktoré nevybuchnú a ktoré predstavujú aj mnoho rokov po vojnovom konflikte veľké nebezpečenstvo pre civilistov.