Líder bosnianskych Srbov Milorad Dodik podpísal v piatok kontroverzný návrh zákona, ktorý umožňuje Republike srbskej obísť rozhodnutia medzinárodného vyslanca pre Bosnu Christiana Schmidta. Ten má v súčasnosti výrazné výkonné právomoci. Informuje o tom agentúra AFP.
Dodik vedie kampaň za odtrhnutie sa Republiky srbskej (RS) od Bosny. Očakáva sa, že podpíše aj ďalší zákon, ktorým sa pozastavuje uznávanie rozhodnutí bosnianskeho ústavného súdu Republikou srbskou. Parlament RS toto opatrenie schválil v júni.
Tieto zákony boli na Západe všeobecne odsúdené, pričom Spojené štáty, Spojené kráľovstvo a Európska únia uviedli, že dané kroky ohrozujú mierovú dohodu, ktorá v roku 1995 ukončila vojnu v Bosne a Hercegovine.
Dodikov podpis prvého zákona prišiel len niekoľko dní po tom, ako Schmidt tento predpis zrušil. Zároveň schválil nové opatrenie, ktoré umožní bosnianskej justícii stíhať politikov, ktorí sa postavia proti jeho príkazom a príkazom ústavného súdu - s trestom odňatia slobody až do výšky piatich rokov.
Schmidt dohliada na civilné aspekty mierovej dohody, ktorá ukončila vojnu v Bosne v rokoch 1992 - 1995, pričom má právomoc odvolávať zvolených predstaviteľov a vydávať zákony.
Bosna sa riadi administratívnym systémom vytvoreným na základe Daytonskej dohody, ktorý síce fungoval pri ukončení konfliktu v 90. rokoch, ale do značnej miery bráni politickému rozvoju krajiny, upozorňuje AFP.
V súlade s touto dohodou sa krajina rozdelila na dva subjekty - moslimsko-chorvátsku Federáciu Bosny a Hercegoviny a Republiku srbskú, kde dominujú bosniansku Srbi. Tieto dva subjekty sú spojené slabou ústrednou vládou.