Krajiny NATO sa dohodli na nových plánoch, ako odvrátiť prípadný ruský útok na aliančné územie. Informovali o tom dnes tlačové agentúry Reuters a DPA s odvolaním sa na diplomatické zdroje. Dohodu doteraz blokovalo Turecko.
Podľa Reuters oživenie plánov znamená veľký posun, pretože Severoatlantická aliancia podobné plány vypracovala vôbec prvýkrát od konca studenej vojny pred 30 rokmi. NATO dlhé roky nemalo potrebu formulovať rozsiahle obranné plány, pretože bojovalo len v menších vojnách v Afganistane a v Iraku a malo pocit, že postsovietske Rusko už pre neho nepredstavuje existenčnú hrozbu. Ale vzhľadom na to, že tesne za jej hranicami na Ukrajine zúri najkrvavejšia vojna od roku 1945, sa situácia zmenila. A treba mať pripravené plány ešte predtým, než by mohol konflikt s protivníkom, ako je Moskva, vypuknúť, dodala agentúra Reuters.
Turecko doteraz schválenie plánu blokovalo kvôli zemepisným formuláciám týkajúcim sa Cypru, kde dlhoroční rivali Grécko a Turecko riešia množstvo sporných tém.
Ako uviedla agentúra DPA, dohoda bola schválená písomnou procedúrou, v utorok ju potom majú ešte potvrdiť a oficiálne oznámiť účastníci aliančného summitu vo Vilniuse. Plány, ktoré majú viac ako 4000 strán, podrobne opisujú, ako by mali byť chránené dôležité miesta a ako by bolo potrebné brániť určité miesta v prípade núdze.
S tým súvisí aj definovanie, aké vojenské prostriedky sú nevyhnutné. A nejde len o pozemné, vzdušné či námorné sily, ale aj o sily kybernetické či vesmírne. "Ide o priamy dôsledok Putinovho útoku na Ukrajinu," povedal nedávno o nových plánoch nemecký minister obrany Boris Pistorius.
Dvojdňový summit Severoatlantickej aliancie začína v utorok vo Vilniuse. Lídri krajín NATO chcú najmä potvrdiť svoju podporu Ukrajiny a nájsť kompromis ohľadom jej prijatia do aliancie. Kyjev žiada jasný signál týkajúci sa jeho budúceho členstva, spojenci však nie sú v tejto veci jednotní. Ďalšou horúcou témou sú pokračujúce ťahanice okolo prijatia Švédska, očakávajú sa aj debaty o ďalšom posilňovaní východného krídla NATO a o výdavkoch členských krajín na obranu.