Severoatlantická aliancia vyšle na rokovaniach vo Vilniuse pozitívny signál pre budúce členstvo Ukrajiny. Vyplýva to z vyjadrení Bieleho domu aj generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga. Ukrajinu bude na summite zastupovať prezident Volodymyr Zelenskyj.
"Od roku 2008, keď sme sa rozhodli, že ďalším krokom bude Akčný plán členstva, prešla Ukrajina dlhú cestu. Ukrajina je oveľa bližšie k NATO, takže si myslím, že nastal čas, aby sa to odrazilo v rozhodnutiach NATO," povedal Stoltenberg.
Potvrdil tiež, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok príde na summit NATO vo Vilniuse.
Podľa Stoltenberga sa dnes večer Zelenskyj zúčastní na večeri šéfov štátov a vlád. V stredu potom bude Ukrajinu zastupovať na prvom zasadnutí Rady NATO-Ukrajina.
Koniec akčného plánu
"Všetko dohromady, vrátane toho, že dáme jasne najavo, že sa Ukrajina stane členom, zrušíme Akčný plán členstva, (...) vyšle veľmi silný a pozitívny odkaz od NATO smerom k Ukrajine," dodal Stoltenberg. Takzvaný akčný plán je predstupňom plného začlenenia do NATO.
O zhode ohľadom odstránenia Akčného plánu členstva už v pondelok na twitteri napísal ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba.
Nastavenie spolupráce s Ukrajinou bude mať tri roviny: vojenskú, politickú a administratívnu, uviedol Stoltenberg. Dôležité je zabezpečiť interoperabilitu vojsk členských krajín a ukrajinských jednotiek, teda ich technickú spoluprácu. Ďalším bodom programu je zriadenie Rady pre koordináciu spolupráce medzi Kyjevom a alianciou. Tretím bodom je podľa Stoltenberga odstránenie MAP, čo skráti prístupový proces z dvoch krokov na jediný krok.
NATO už v roku 2008 deklarovalo, že Ukrajina sa v budúcnosti členom bloku stane, jej cesta do aliancie sa však stále nerysuje. Aktuálne ju blokuje vojna s Ruskom, Kyjev a niektorí jeho spojenci sa však dožadujú uistenia, že po konci konfliktu sa prísľub začne meniť na skutočnosť.
Podľa poradcu Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jakea Sullivana teraz členstvo Ukrajiny v NATO možné nie je, pretože by alianciu priviedlo do vojny s Ruskom.
"Časový rámec pre budúce členstvo Ukrajiny zatiaľ nie je," uviedol poradca. Dodal však, že aliancia vyšle vo Vilniuse pozitívny signál pre budúce členstvo vojnou zmietanej krajiny.
Ďalšia podpora pre Ukrajinu
Konflikt na Ukrajine a potenciálne členstvo napadnutej krajiny v aliancii budú okrem výdavkov na obranu členských štátov alebo kybernetickej bezpečnosti hlavnou témou summitu NATO.
"Spojenci sa dohodnú na novom balíku zvýšenej podpory pre Ukrajinu, zhodnotia jej dlhodobé potreby a rozšíria plány pre vzájomnú spoluprácu s NATO," povedal Sullivan. S ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským sa podľa neho americký prezident Joe Biden stretne v stredu.
Spojenci sa na summite tiež dohodnú na novom balíku zvýšenej podpory pre Ukrajinu. „Zhodnotia jej dlhodobé potreby a rozšíria plány pre vzájomnú spoluprácu s NATO,“ povedal pred začiatkom summitu vo Vilniuse poradca Bieleho domu Sullivan.
Prijatie Švédska do aliancie
Ďalšou veľkou témou summitu je vstup Švédska, proti ktorého členstvu sa až do pondelka stavalo Turecko.
Po rokovaní so Stoltenbergom a švédskym premiérom Ulfom Kristerssonom turecký prezident Recep Tayyip Erdogan však v pondelok večer povedal, že čo najskôr predloží žiadosť Švédska o vstup do NATO tureckému parlamentu na ratifikáciu.
Vstup Švédska do NATO zatiaľ neschválilo ani Maďarsko. Podľa šéfa maďarskej diplomacie je však uzatvorenie procesu prijatia Švédska v maďarskom parlamente už len technickou otázkou.
"Tento summit je historický už pred svojím začatím," povedal dnes Stoltenberg podľa agentúry DPA.